Premiér: Slovensko v roku 2022 plnilo maastrichtské fiškálne kritériá

20.04.2023

Bratislava 20. apríla (TASR) - Slovenská republika v roku 2022 plnila maastrichtské fiškálne kritériá. Uviedol to vo štvrtok na tlačovej besede dočasne poverený predseda vlády a minister financií SR Eduard Heger k správe o deficite a dlhu za minulý rok, ktorý zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

"Slovensko plní maastrichtské kritériá, za rok 2022 má deficit 2,04 % v porovnaní s (maastrichtskou) hranicou 3 %. Zároveň má Slovensko dlh pod hranicou maastrichtských kritérií na úrovni 57,8 % HDP. Jasne sa teda potvrdilo, že nie je pravda, že rozvraciame verejné financie. A nie je ani pravda, že bohapusto zadlžujeme občanov Slovenskej republiky," spresnil Heger.

"Tzv. štrukturálny deficit, ktorý vyjadruje pravidelné príjmy a výdavky štátu, sme za roky 2021 a 2022, teda za roky našej vlády, dosiahli v histórii Slovenska najnižší. Napriek tomu, že sme sa nachádzali vo výrazných krízach, boli sme pri štrukturálnych výdavkoch veľmi zodpovední a dostali sme Slovensko do lepšej kondície, ako to robili vlády pred nami. A to napriek tomu, že vládli v dobrých rokoch," podčiarkol Heger.

Zo Správy o deficite a dlhu SR, ktorú vo štvrtok zverejnil ŠÚ SR, vyplýva, že deficit verejnej správy SR sa v minulom roku znížil o viac ako polovicu na 2,23 miliardy eur, čo predstavovalo 2,04 % HDP. Verejný dlh ku koncu roka dosiahol 63,38 miliardy eur alebo 57,8 % HDP. 

29759