Premiér: Spoločného kandidáta na šéfa GP by sme mohli nájsť po verejnom vypočutí

30.09.2020

Bratislava 30. septembra (TASR) - Na spoločnom kandidátovi na šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR by sa mohla koalícia dohodnúť po verejnom vypočutí. Vyplýva to z vyjadrení premiéra Igora Matoviča (OĽANO) po rokovaní vlády. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) dodala, že zatiaľ neuvažuje o tom, že by navrhovala kandidáta do tejto funkcie.

"Verím, že sa dohodneme, ale predpokladám, že na to, aby dohoda vznikla, budú aj poslanci najprv chcieť absolvovať vypočutie kandidátov," povedal Matovič na brífingu po skončení zasadnutia vlády. Chce, aby sa koalícia dohodla medzi vypočutím a finálnou voľbou. "Predpokladám, že ešte pred prvou voľbou by sa patrilo, aby sme sa dohodli," dodal.


Ministerka je podľa svojich slov zvedavá, akí kandidáti budú navrhnutí. "Dôležitý je proces, ktorým prejdú kandidáti, verím tomu, že sa na spoločnom kandidátovi dohodneme," uviedla Kolíková s tým, že sa už vedeli dohodnúť aj na kandidátovi na ústavného sudcu či na kľúčových veciach súvisiacich s reformou justície.

Poslanci Národnej rady (NR) SR majú voliť kandidáta na generálneho prokurátora na schôdzi, ktorá sa začne 24. novembra. Ešte predtým majú uchádzači prejsť verejným vypočutím pred Ústavnoprávnym výborom NR SR. Po voľbe v parlamente má prezidentka vymenovať generálneho prokurátora do funkcie.

Oficiálnym kandidátom na šéfa GP je zatiaľ Jozef Čentéš. Do funkcie ho nominovala ombudsmanka Mária Patakyová i Rada prokurátorov SR.

27920