Premiér verí, že parlament schváli obrannú dohodu s USA

09.02.2022

Bratislava 9. februára (TASR) - Premiér Eduard Heger (OĽANO) verí, že parlament schváli dohodu o obrannej spolupráci s USA a následne ju podpíše prezidentka Zuzana Čaputová. Uviedol to pred stredajším rokovaním vlády. Zároveň odsúdil násilné správanie a agresiu počas utorkovej (8. 2.) parlamentnej rozpravy k zmluve.
      
Heger zdôraznil, že ide o obrannú dohodu, ktorej cieľom je chrániť suverenitu a územnú celistvosť Slovenska. Zmluva podľa neho nadväzuje na bezpečnostnú stratégiu a predstavuje kontinuitu v smerovaní Slovenska. Informáciu, že NATO je hrozbou voči Rusku, označil za klamstvo.
      
Utorkové rokovanie o obrannej zmluve v parlamente podľa Hegera ukázalo, akú alternatívu má Slovensko. Jedno krídlo z opozície podľa neho tvorí bývalá vláda, ktorá sa v strategických dokumentoch hlásila k záväzkom NATO a dôležitosti vzťahov s USA pre bezpečnosť v Európe, ale aj posilňovaniu NATO na východnom krídle, a dnes hovorí opak. Hovorí o hazardovaní s bezpečnosťou. Druhá časť opozícia podľa neho predviedla v parlamente agresiu a násilie.
29122