Premiér: Vláda schválila ďalšiu protiinflačnú pomoc najzraniteľnejším skupinám

26.10.2022

Bratislava 26. októbra (TASR) - Vláda schválila ďalšiu protiinflačnú pomoc najzraniteľnejším skupinám - pre viac ako 150.000 ľudí, vo výške 100 eur, v celkovom objeme 15,6 milióna eur. Informoval o tom po rokovaní vlády premiér Eduard Heger (OĽANO). Niektoré skupiny sa v prvej vlne nedostali k pomoci alebo "prepadli cez sito" pomoci, tak im bude podľa neho vyplatená v druhom balíku pomoci.

"Dnes sme na vláde schválili mimoriadne adresné riešenie pre ľudí, ktorých široká schéma (pomoci v lete) nezasiahla. Inflačná pomoc, ktorú sme dnes schválili pre najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov, bude vo výške 15,6 milióna eur. Z tejto sumy zvýšime jednak prídavky na deti, pomôžeme zdravotne postihnutým, sirotám, domácnostiam v hmotnej núdzi, ale aj ďalším skupinám," priblížil predseda vlády.

Cieľovou skupinou pre druhú vlnu inflačnej pomoci je podľa slov ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) 23.650 novonarodených nezaopatrených detí, ako aj 29.400 nízkopríjmových ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím. "Ďalšou skupinou sú siroty, ktoré nepoberajú sirotský dôchodok. Je ich približne 1330. Ďalšou skupinou sú domácnosti v hmotnej núdzi - týchto 14.283 domácností nebolo v hmotnej núdzi vtedy, keď sme pred letom vyplácali prvú vlnu inflačnej pomoci," spresnil Krajniak.

Pomoc 100 eur podľa Krajniakových slov dostane aj 85.433 nezaopatrených detí, ktoré majú súdom určené výživné nižšie ako 150 eur. "Ďalšou skupinou je 900 odchovancov centier pre deti a rodiny," dodal Krajniak. Niektorým skupinám obyvateľov bude podľa neho protiinflačná pomoc vyplatená automaticky, niektoré skupiny obyvateľov budú musieť o ňu požiadať.  

29546