Premiér: Vláda schválila historicky najvyššiu minimálnu mzdu, stúpne na 580 eur

02.10.2019

Bratislava 2. októbra (TASR) - Vláda schválila zvýšenie minimálnej mzdy na historickú hodnotu 580 eur z úrovne 520 eur. Vyhlásil to po rokovaní vlády premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Zvýšenie však nebolo na rokovaní vlády prijaté konsenzuálne. Premiér informoval, že ministri strany SNS a minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) sa pri hlasovaní o zvýšení minimálnej mzdy zdržali.

"Našou prioritou musí byť zvyšovanie životnej úrovne ľudí. Súčasná vláda, ale aj tá predchádzajúca, ktorej súčasťou bol Smer-SD, prijala množstvo sociálnych opatrení," skonštatoval premiér. Zamestnanci podľa neho potrebujú ochranu v podobe legislatívy. "Jedným z najvýznamnejších nástrojov, ktoré vláda má, je práve inštitút minimálnej mzdy. Všetky vlády jej prikladali význam," podotkol premiér.

Podľa neho zvýšenie minimálnej mzdy na 580 eur predstavuje "zdravý konsenzus medzi tými, ktorí pracujú, a tými, ktorí im túto prácu dávajú". "Budúci rok dôjde k zvýšeniu minimálnej mzdy a zvýšeniu nezdaniteľnej časti základu dane, čistý príjem zo zvýšenia minimálnej mzdy tak bude vyšší. U ľudí zostane v peňaženkách opäť viac," očakáva premiér.

Ocenil aj konštruktívny dialóg o minimálnej mzde so zástupcami priemyslu, premiér však chápe aj požiadavky odborárov. "Treba hľadať zdravý a rozumný konsenzus, aby sme neohrozovali pracovné miesta. SR však nie je v recesii. Naším želaním by malo byť nielen hovoriť o výške minimálnej mzdy, ale aby počet ľudí, ktorí za minimálnu mzdu pracujú, bol každým rokom nižší," dodal premiér.

Minister práce Ján Richter (Smer-SD) podľa premiérových slov dostal úlohu, aby sa definovali príplatky za prácu v noci, sviatočnú a víkendovú prácu. "Niet víťazov a porazených. To bol môj záujem. Kompromis, ktorý sme navrhli, dáva šancu splniť tieto základné kritériá," uviedol v súvislosti s tripartitnými rokovaniami o minimálnej mzde Richter. Bude podľa neho zároveň zachovaná konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky. "Mám záujem robiť všetko pre to, aby sme motivovali ľudí ísť pracovať," doplnil Richter, preto by podľa neho malo byť zachované poberanie dávky v hmotnej núdzi a mzdy.

Prezident Konfederácie odborových zväzov SR Marián Magdoško skonštatoval, že odborári sú "radi aj za takéto zvýšenie". "Slovenskí zamestnanci si za dobre odvedenú prácu zaslúžia vyššie mzdy. Neskončila sa naša odborárska práca v boji za rast miezd. Verím, že spomalenie ekonomiky je dočasné. Som optimista, verím, že sa nerútime do žiadnej krízy a platy zamestnancov budú rásť," doplnil Magdoško. Zároveň uviedol, že podporuje poslaneckú novelu Smeru-SD o minimálnej mzde, ktorá má zaviesť vzorec jej určovania. "Novela umožňuje sociálne vyjednávanie, ale stanovuje aj vzorec, po ktorom volajú zamestnávatelia, aby sa odpolitizovalo stanovovanie minimálnej mzdy. Naďalej budeme pokračovať v boji za minimálne mzdy. Dnešná etapa pre rok 2020 je ukončená. Je to kompromis medzi chceným a možným," zhodnotil Magdoško.

27002