Premiér: Výročie vzniku ČSR je pre Slovákov zdrojom národnej hrdosti

28.10.2021

Bratislava 28. októbra (TASR) - Vďaka demokratickej tradícii Československa je pre občanov Slovenskej republiky dnešný deň významným zdrojom národnej hrdosti a správneho občianskeho sebavedomia. Skonštatoval to premiér Eduard Heger (OĽANO) na sociálnej sieti pri príležitosti 103. výročia vzniku prvej samostatnej Československej republiky (ČSR).
      
"Každoročne si pripomíname 28. október ako deň vzniku Československa. Oslavujeme ho vždy ako významný a dôležitý deň našej novodobej histórie. Posledné roky bol tento deň u nás len pamätným dňom, no dnes je prvýkrát štátnym sviatkom," uviedol premiér. Považuje to za správne a hovorí o významnom medzníku našich dejín.
      
Okrem toho premiér pripomenul aj osobnosti, ktoré sa podieľali na vzniku vtedajšej republiky a zohrali pri tom rozhodujúcu úlohu. "Tomáš Garrigue Masaryk a Milan Rastislav Štefánik si za svoj počin právom zaslúžia náš obdiv a úctu," dodal.
      
Na Slovensku sa 28. október pripomína ako štátny sviatok Deň vzniku samostatného československého štátu. Minulý rok bol tento deň ešte pamätným dňom, parlament však prijal zmenu legislatívy.
      
Národný výbor československý v Prahe prijal 28. októbra 1918 zákon o vytvorení samostatnej ČSR, vyhlásil jej vznik a prevzal štátnu moc. Vznik prvej ČSR mal výrazný podiel aj na zachovaní národného bytia Slovákov. Štefánik a Masaryk boli významnými osobnosťami spojenými so vznikom ČSR.
28920