Premiér: Vznik Československa dal historickú šancu na dnešnú nezávislosť

28.10.2019

Bratislava 28. októbra (TASR) - Vznik Československa dal Slovensku historickú šancu na dnešnú nezávislosť. Vyhlásil to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) pri príležitosti 101. výročia vzniku samostatného Československa.

"Oslavy 28. októbra 1918 nie sú žiadnym prežitkom starých čias či dokonca oslavou čechoslovakizmu. Je to míľnik, ktorý Slovenky a Slovákov historicky priblížil k ich demokratickej, zvrchovanej a medzinárodne uznávanej krajine," uviedol Pellegrini na sociálnej sieti.


Slovensko podľa neho prvýkrát v rámci spoločného štátu dostalo svoje hranice, prvýkrát sa slovenský symbol ocitol na vlajke, vejúcej v mnohých štátoch sveta. "Nie vždy to bolo ideálne a harmonické spolužitie, ale v danej dobe predstavoval spoločný štát určite najlepšie riešenie pre oba národy," povedal predseda vlády.

Československo sa, ako tvrdí, prirodzene stalo medzníkom, ktorý 1. januára 1993 vyústil do hrdej a suverénnej samostatnej republiky. "Právom si preto pripomeňme októbrovú križovatku 1918, ktorá nás naviedla na tú správnu cestu k dnešnej Slovenskej republike," poznamenal Pellegrini.

27086