Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava
Telefón: 02/209 25 111
Fax: 02/524 97 595
Web: www.vlada.gov.sk, www.government.gov.sk
E-mail: info@vlada.gov.sk

Premiéri Heger a Rutte sa zhodli na potrebe posilňovania obrannej spolupráce

21.11.2022

Bratislava/Haag 21. novembra (TASR) - Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) a holandský premiér Mark Rutte sa v pondelok zhodli, že aj po nedávnom dopade rakety na územie Poľska, ktorý si vyžiadal dve obete na životoch, musia obe krajiny naďalej posilňovať obrannú spoluprácu. TASR o tom informuje na základe Hegerovho vyjadrenia po spoločnom rokovaní v holandskom Haagu.

Slovenský premiér poukázal na nutnosť neustále rozvíjať vzájomné vzťahy s partnermi, o to viac podľa neho v čase, "keď máme vojnu za hranicami".

"Holandsko sa voči nám zachovalo ako správny spojenec, keď nám poskytlo ochranu nášho neba batériou Patriot a vojenskú posilu ihneď po útoku Ruska na Ukrajinu. Markovi Ruttemu som sa za to opätovne poďakoval," uviedol Heger vo vyjadrení zverejnenom na sociálnej sieti.

Holandský premiér zároveň Hegera podľa jeho slov ubezpečil, že "na východnej hranici chcú byť stále prítomní, pretože musíme spoločne bojovať proti ruskej agresii".

"V minulosti vlády podceňovali silu spolupráce a práve vojna v našej bezprostrednej blízkosti nám jasne ukázala, že potrebujeme spojencov," podotkol slovenský premiér. Dodal, že obe krajiny spája mnohé, vrátane zodpovednosti za budúce generácie. Slovensko má podľa neho v Holandsku dobrého priateľa a spojenca.

Heger v pondelok v rámci návštevy Holandska navštívi aj Medzinárodný trestný súd a bude rokovať s predstaviteľmi Eurojustu.

29589