Premiéri V4 s Macronom rokovali o migrácii, právnom štáte i atómovej energii

13.12.2021

Budapešť 13. decembra (TASR) - Migrácia, právny štát, západný Balkán, energetika a v rámci nej zvlášť atómová energia boli hlavnými témami pondelňajšieho summitu predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4), na ktorý pozvali aj francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.
      Na spoločnej tlačovej konferencii poľského premiéra Mateusza Morawieckého, predsedu českej vlády Andreja Babiša, maďarského ministerského predsedu Viktora Orbána predseda vlády SR Eduard Heger zdôraznil, že veľmi intenzívnu spoluprácu v rámci V4 treba rozvíjať aj v rámci Európskej únie.
      "Klimatická zmena je veľká zmena, ktorá sa však netýka iba EÚ, hoci je jej lídrom, ale celého sveta," povedal Heger a dodal, že uhlíková neutralita je tak dôležitý cieľ z hľadiska klimatickej zmeny, že z neho nemožno za žiadnych okolností zľaviť.
      Lídri hovorili aj o tom, že ciele Únie musia zohľadňovať aj ich dosahy na najzraniteľnejších tak, aby im bola poskytnutá ochrana. K otázke migrácie Heger zdôraznil, že je nutné zabezpečiť ochranu občanov. "Je nevyhnutná deeskalácia," zdôraznil slovenský premiér.
      Podľa Macrona Európa zažila niekoľko migračných kríz po sebe, teraz je to v uplynulých týždňoch Poľsko, ktoré trpí kvôli migrácii generovanej Bieloruskom.
      K otázke právneho štátu francúzsky prezident podotkol, že ide o mimoriadne citlivú oblasť. "Vzhľadom na skutočnosť, že Francúzsko bude predsedajúcou krajinou Rady EÚ, som si vypočul a zaznamenal rôzne názory," dodal Macron.
      Francúzska hlava štátu informovala, že sa stretla v Budapešti s viacerými opozičnými politikmi. "Existujú politické otázky, v ktorých si nerozumieme s Orbánom," konštatoval a dodal, že nikdy nerobil kampaň v zahraničí, a neurobí tak ani teraz.
      Odstupujúci predseda českej vlády Babiš vyjadril presvedčenie, že jeho nástupca pochopí význam a silu vyšehradského zoskupenia, ktoré zohráva dôležitú úlohu v Únii. Poznamenal, že existujú názory, ktoré pred istým časom neboli prijateľné, teraz ich však presadzuje niekoľko členských krajín, ako napríklad otvorenie otázky migračnej politiky, pričom v roku 2015 to požadoval iba Orbán.
      Morawieczki ocenil, že nadchádzajúce francúzske predsedníctvo sa bude zvlášť zaoberať energetikou. "Jedným z vážnych problémov je v súčasnosti vysoká cena plynu, ktorú manipuluje ruský Gazprom," podčiarkol. Podľa poľského premiéra treba zamedziť prevádzačstvu, ako aj tomu, aby ľudí zneužívali ako ľudské štíty, ako to robí bieloruský prezident Alexandr Lukašenko. V otázke právneho štátu podľa jeho slov musí principiálne platiť, že čo je dovolené v jednej krajine, to musí byť dovolené aj v inej.

https://www.vlada.gov.sk/memorandum-v4-budapest/

29034