Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava
Telefón: 02/209 25 111
Fax: 02/524 97 595
Web: www.vlada.gov.sk, www.government.gov.sk
E-mail: info@vlada.gov.sk

Premiéri V4 vyzvali Rusko, aby dôkladne vyšetrilo údajnú otravu Navaľného

11.09.2020

(TASR) - Premiéri krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v spoločnom vyhlásení, ktoré zverejnilo v sobotu poľské ministerstvo zahraničných vecí, vyzvali Rusko, aby dôkladne vyšetrilo, kto stál za možnou otravou ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Informovala o tom poľská tlačová agentúra PAP.

"V4 jednoznačne odsudzuje pokus o atentát na najvýznamnejšieho vodcu ruskej opozície. Verejná mienka v Rusku aj mimo neho si vyžaduje transparentné a dôkladné vyšetrovanie s cieľom presne identifikovať skutočných páchateľov a ich motívy. Verejnosť (krajín) V4 je v dôsledku tragických historických skúseností obzvlášť citlivá na každý prípad politicky motivovaných snáh umlčať politických oponentov," píše sa vo vyhlásení Poľska, Česka, Slovenska a Maďarska, ktoré v angličtine zverejnil poľský rezort diplomacie.

"Vyzývame ruských predstaviteľov, aby uskutočnili dôkladné vyšetrovanie, ktoré povedie k potrestaniu páchateľov. Otrava Alexeja Navaľného vojenskou nervovou látkou nemôže zostať bez náležitej reakcie medzinárodného spoločenstva. Používanie chemických zbraní je absolútne neprijateľné za akýchkoľvek okolností a predstavuje jednoznačné porušenie medzinárodného práva," apelovali ministri. Zároveň vyzvali na medzinárodné vyšetrovanie týkajúce sa možného porušenia Dohovoru o chemických zbraniach zo strany Ruska.

Dlhoročný kritik Kremľa Navaľnyj je momentálne hospitalizovaný v súkromnej nemocnici Charité v Berlíne. Do nemeckého hlavného mesta ho previezli letecky 22. augusta zo sibírskeho mesta Omsk. V Omsku ho hospitalizovali 20. augusta po núdzovom pristátí lietadla po tom, ako mu počas letu z mesta Tomsk do Moskvy prišlo nevoľno.

Nemecko minulý týždeň vyhlásilo, že má "nesporné dôkazy", že Navaľnyj bol otrávený látkou typu novičok známou z obdobia sovietskej éry. Nemecká kancelárka Angela Merkelová začiatkom septembra uviedla, že Navaľnyj sa stal obeťou pokusu o vraždu.
Predsedovia vlád V4 sa streli v piatok na vrcholnej schôdzke V4 v poľskom meste Lublin.

 

27889