Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava
Telefón: 02/209 25 111
Fax: 02/524 97 595
Web: www.vlada.gov.sk, www.government.gov.sk
E-mail: info@vlada.gov.sk

Príhovor predsedu vlády SR Eduarda Hegera

24.02.2022

Vážené občianky, vážení občania,

prihováram sa vám v situácii, keď Ruská federácia dnes v skorých ranných hodinách zaútočila na Ukrajinu.

Je to útok silnejšieho na slabšieho, je to neospravedlniteľné barbarstvo a už sú na oboch stranách aj prvé obete.

Ukrajinci hrdinsky bránia svoju vlasť a podarilo sa im postup ruskej armády na mnohých miestach zastaviť.

Ruský prezident Vladimír Putin sa touto inváziou dopustil zločinu a bude so svojou vládou za to niesť mimoriadne vážne následky.

Dlhé mesiace Rusko klamalo celý svet, keď jeho predstavitelia tvrdili, že vojenský útok na Ukrajinu nemajú v pláne. A dnes ruský imperializmus ukázal svoju pravú tvár.

Je to tvár, ktorá nepatrí do civilizovaného, mierumilovného sveta.

Vážení občania,

dnes sú všetci mierumilovní ľudia na svete Ukrajincami.

Všetci sa cítime touto inváziou pobúrení a zúfalí. Vyjadrujeme silnú podporu ukrajinskému ľudu v zápase o svoju slobodu a nezávislosť.

Solidarizujeme s nimi a budeme im zo všetkých síl spolu s našimi partnermi v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii pomáhať.

Európa sa musí vzoprieť poriadku, ktorý jej vnucuje prezident Putin. Železná opona, ktorú spustil po 2. svetovej vojne Sovietsky zväz a ktorá rozdelila Európu, musí zostať navždy vecou histórie.

Ruský diktát je neprijateľný. Snahám o jeho obnovenie sa musíme brániť všetkými prostriedkami.

Ukrajinci dnes bojujú aj za nás. Za našu slobodu a zvrchovanosť.

Vážení občania,

Európa dnes čelí najväčšej kríze od 2. svetovej vojny. Ruské rakety dopadali aj na ciele v západnej Ukrajine, to znamená v relatívnej blízkosti našich hraníc.

Plynie z toho jasný záver: Európska bezpečnosť je v ohrození a Európa musí na to adekvátne reagovať.

Slovensko patrí do východného krídla Severoatlantickej aliancie a je v záujme našej i európskej bezpečnosti, aby sme si splnili domácu úlohu a posilnili naše obranné kapacity.

Je jasné, že je to možné iba v súčinnosti s našimi oveľa lepšie vyzbrojenými spojencami.

V týchto hodinách už na naše hranice prichádzajú ľudia, ktorí utekajú pred vojnou. Chcem vás požiadať, aby ste ich prijali tak, ako sa na dobrých susedov patrí. Vláda je pripravená týmto ľuďom pomôcť.

Chcem zopakovať – našou absolútnou prioritou je obnoviť mier. Diplomacia však vinou ruského vedenia zlyhala. Je potrebné prijať rázne opatrenia, ktoré budú mať ťažký dopad na ruskú ekonomiku, ale najmä vyšlú jasný signál ruskej verejnosti, že prezident Putin zatiahol ich krajinu do nezmyselnej vojny.

Vážení občania,

žijeme ťažkú dobu. V takýchto chvíľach sa musia ľudia zjednotiť okolo hodnôt, ktoré ich robia štátotvorným národom. Našimi hodnotami sú zvrchovanosť, sloboda i ľudskosť.

Dnes vám chcem dodať veľa síl, aby ste pevne stáli pri týchto hodnotách. Nedali sa zviesť dezinformáciami, nedali sa zviesť ľuďmi, ktorí obhajujú záujmy Ruska a zrádzajú tým našu slobodnú štátnosť.

V čase, keď tento prejav sledujete, rokujem s lídrami Európskej únie v Bruseli. Mám jasný postoj: Podporiť tvrdú odpoveď voči Rusku a zmobilizovať všetky potrebné kapacity na pomoc Ukrajine.

Ďakujem vám za pozornosť.  

29167