Príhovor premiéra Eduarda Hegera k 100 dňom vlády

09.07.2021

Vážení občania,
na Slovensku máme tradíciu, že prvých 100 dní je obdobie, ktoré dostávajú nové vlády na to, aby pripravili svoje rezorty na plnenie nového vládneho programu.
Toto však nie je prípad mojej vlády. Moja vláda vzišla z tých istých volieb ako vláda Igora Matoviča a má stále ten istý program.
Je to program spravodlivého, moderného a ekonomicky silného Slovenska, v ktorom budeme všetci radi žiť.
Na mojich prvých 100 dní vo funkcii predsedu vlády som si vytýčil niekoľko priorít:
Dôstojne reprezentovať Slovensko v zahraničí. Sme hrdí na naše bohaté historické dedičstvo a chceme ho ponúknuť pri zvyšovaní kvality života v Európe. Máme jasné hodnoty, jasné ciele, sme aktívni a vystupujeme rovnako doma aj v zahraničí.
Európska únia je náš životný priestor a je skvelé, že to tak je.
S tým úzko súvisí aj náš Plán obnovy a odolnosti. Odovzdali sme ho medzi prvými krajinami a vyslúžili sme si vynikajúce hodnotenie Európskej komisie za jeho vysokú kvalitu.
Chcem, aby to aj dnes zaznelo –  vďaka nášmu plánu obnovy získajú hlavne obyčajní ľudia. Získajú lepšiu zdravotnú starostlivosť, lepšie vzdelanie, verejnú dopravu, kvalitnejšie bývanie a zdravšie životné prostredie.
Po rokoch nečinnosti nebude ľahké pretaviť tieto plány do skutočnosti. Chcem vás však ubezpečiť, že do toho dáme všetky sily. Teraz budeme chvíľu sadiť, teda robiť zmeny, možno aj nepopulárne, ale keď sa nevzdáme, tá úroda bude stáť za to: kvalitné školy, mladí ľudia pripavení na pracovný trh, lepšie platená práca, dostatok zdravotného personálu a kvalitne vybavené nemocnice a tým vyššia spokojnosť pacientov, ale hlavne slúžiaci štát, ktorý občanovi pomáha, a nie ho preháňa.
Od minuloročných volieb až do dnešných dní prebieha nepochybne jeden z najdôležitejších zápasov od Nežnej revolúcie. Je to zápas s korupčnou hydrou, keď sa úplatky vo veľkom balili do alobalov alebo škatúľ od šampanského.
Bolo to nehorázne a nespravodlivé, ako vyvolení bezohľadne bohatli na úkor obyčajných ľudí.
S týmto musíme skoncovať. Musíme nastoliť poriadok. Musíme vypudiť skorumpovaných ľudí z úradov, súdov, z polície i prokuratúry.
Veď si len spomeňme, ako nás po celé tie minulé roky deprimovali predražené tendre, podozrenia z korupcie, okrádanie ľudí a k tomu nečinnú políciu a prokuratúru. Miliardy eur sa naliali do ciest, ktoré nie sú stále hotové. Predávali sa emisie garážovým firmám. Nakupovali sa predražené CT-čka, zatiaľ čo pacienti ležali v ošarpaných nemocniciach.
Preto nech dostávajú priestor poctiví policajti, vyšetrovatelia, prokurátori a sudcovia, aby sme sa dočkali dlhoočakávanej spravodlivosti.
To, čo dnes opozícia nazýva vojnou v polícii, je v skutočnosti očista. Táto očista má politickú podporu mojej vlády. Vedzte, prosím, že len ako spravodlivá spoločnosť budeme prosperovať.
Nepochybujem, že by sme dokázali viac a v našej koalícii by bolo aj viac pokoja, nebyť pandémie. Pandémia vyčerpáva našu spoločnosť po všetkých stránkach.
Oberá nás o psychické sily, energiu, trpezlivosť a, samozrejme, aj o zdroje. Na boj s pandémiou štát už minul takmer 8 miliárd eur. Je to na naše pomery závratná suma.
Ale vďaka nej sme dokázali odvrátiť masové prepúšťanie ľudí či kolaps zdravotníctva, zabránili sme ňou výraznemu nárastu osobných tragédií. Vďaka nej sme dokázali pripraviť podmienky na masívne očkovanie.
Keď sa pozriem na náš spoločný boj s pandémiou z nadhľadu, vidím Slovensko, ktoré nie je na kolenách, ale naopak bojuje. A ďakujem každému z vás, že nám pomáhate. Vážim si to!
Krízu sme zvládli omnoho lepšie ako v roku 2009, nedopustili sme výrazný nárast nezamestnanosti, a preto sme dosiahli najlepšie výsledky v spotrebe domácností v celej eurozóne. Včasný zásah vlády v apríli 2020 spôsobil, že výkonnosť našej ekonomiky klesla menej, ako je priemer Európskej únie.
A to sme v rámci možností nepretržite pomáhali najzraniteľnejším skupinám obyvateľov.
Je mi ľúto každého človeka, ktorý podľahol pandémii, súcitím s pozostalými.  A o to s väčším  presvedčením hovorím, že dnes je jedinou účinnou zbraňou proti vírusu očkovanie.
Očkovanie zachraňuje životy, zmierňuje následky ochorenia a chráni spoločnosť aj ekonomicky. Ak sa nám podarí zaočkovať väčšinu občanov a tým výrazne oslabiť tretiu vlnu pandémie, ekonomika sa už tento rok vráti na predkrízovú úroveň.
Vážení občania,
svoj príhovor k 100 dňom mojej vlády by som rád zakončil tradičnou vetou, že Slovensko čaká lepšia budúcnosť.
Áno, je to pravda. Tvrdo pracujeme, sme odhodlaní naplniť kvalitne pripravený plán a urobiť zo Slovenska modernú a úspešnú krajinu, kde budeme radi žiť!
Ako predseda vlády Slovenskej republiky hľadám spojencov týchto zmien a dúfam, že sa ku mne pridáte.
Preto spojme sily, stavajme na skúsenostiach a nikdy sa nevzdávajme!
28670