Domov Verzia pre tlač Mapa stránky
OBLASTI PÔSOBNOSTI
KALENDÁR AKCIÍ
Predchadzajúce Nasledujúce
Apríl 2024
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
KONTAKT
Úrad vlády SR
Námestie slobody 1
813 70 Bratislava


Tel.: +421 2 572 95 318 , 322
Fax: +421 2 524 91 647
E-mail: vicepremier@vlada.gov.sk

Kontakt pre médiá:
+421 2 57295 241
Mobil: +421 907 819 484

Príhovor vicepremiéra SR Rudolfa Chmela na medzinárodnom seminári Ľudskoprávne aspekty života párov rovnakého pohlavia v Európe a na Slovensku (Bratislava, Hotel Bôrik, 31. 5. 2011)

31.05.2011

Vážené excelencie,
vážené dámy, vážení páni,
 
        je mi cťou privítať vás na dnešnom podujatí, ktoré je ďalším zo série aktivít realizovaných v rámci súčasnej úspešne sa rozvíjajúcej spolupráce so zástupcami občianskej spoločnosti. Podobné vnímanie a podporovanie partnerského postavenia mimovládneho sektora vo vzťahu k verejnej moci nielenže napomáha napĺňaniu cieľov, ktoré si naša vláda oficiálne stanovila, ale tento navzájom sa obohacujúci proces ma aj osobne teší a motivuje k ďalším aktivitám.
        Žiaľ, niekoľko ostatných prejavov vlády, alebo skôr niekoľkých jej členov, pôsobí  skôr protichodne vo vzťahu k deklarovanému vytváraniu priestoru na naplnenie práva občanov – vrátane občanov patriacich k menšinám – na efektívnej účasti na správe vecí verejných, s dôrazom práve na ich právo na ovplyvňovanie rozhodovacích procesov, ktoré sa ich bytostne týkajú. Na strane druhej, všetci sme si vedomí, že každá krajina vždy mala a bude mať určité svoje „špecifiká“, kvôli ktorým sa niektoré celospoločenské záležitosti a témy (vrátane práv a slobôd)  nedarí presadzovať v takom rozsahu a tak rýchlo, ako by sme si všetci tu prítomní asi želali...
        Tým, samozrejme, nechcem schvaľovať pasívne zachovávanie daného stavu, ani  ospravedlňovať zaznievajúce obavy až strach z akceptovania rozmanitosti v spoločnosti, ktoré sú v kontexte dnešnej doby nielenže prejavom nepochopenia reality života, ale neraz rovno prejavom hrubej intolerancie...
        Preto som presvedčený, že len systematické a vytrvalé úsilie môže, a pevne verím, že aj musí, zmeniť zakorenené intolerantné postoje a názory rezonujúce, žiaľ, asi v každej spoločnosti; s tým rozdielom, že niekde sú protizákonné, no a niekde, na ešte väčší žiaľ, sú stále súčasťou štátnej politiky, resp. sú ňou tolerované. Aj preto dúfam, že odborná diskusia na takejto, či podobnej úrovni sa bude naďalej rozvíjať a že práve vďaka nej sa postupne podarí prelomiť bariéry, existujúce vo vedomí značnej časti našej spoločnosti.
 
Dámy a páni!
        So záujmom očakávam výsledky ohlásenej správy o  diskriminácii neheterosexuálnych ľudí v členských štátoch Rady Európy, ktoré bude 23. júna 2011 v Štrasburgu  prezentovať komisár pre ľudské práva Thomas Hammarberg. Často totiž až kritický pohľad  zvonku dokáže pomôcť realizácii pozitívnych zmien doma. Určite totiž nie je lichotivé, že Slovensko sa vo viacerých celoeurópskych hodnoteniach zameraných na výskum tejto problematiky objavuje ako krajina s vysokou mierou intolerancie k LGBT ľuďom a s pretrvávajúcimi nedostatkami  pokiaľ ide o jej riešenie.
 
        Diskusia o problematike práv osôb s odlišnou sexuálnou orientáciou a ich postavenia v spoločnosti zo strany verejnosti je na Slovensku dlhodobo zužovaná iba na tému registrovaného partnerstva. Napriek nevyhnutnosti riešiť prioritne práve túto oblasť práv LGBT - osôb, je potrebné zmieniť sa aj o ďalších aspektoch tejto problematiky.
        Homofóbia, transfóbia, diskriminácia z dôvodu sexuálnej orientácie v rôznych oblastiach života spoločnosti, sexuálna orientácia v kontexte práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života a s tým úzko súvisiaca nevyhnutná právna úprava spolužitia osôb rovnakého pohlavia sú len časťou aktuálnych rozsiahlych odborných ľudskoprávnych diskusií. Tým sa v poslednom desaťročí venuje zvýšená pozornosť v Európskej únii ako aj na medzinárodnej úrovni vôbec, a preto by na ne mala byť schopná primerane reagovať aj slovenská odborná verejnosť a tvorcovia právnych predpisov.
 
        Za zmienku určite stojí komparatívna právna analýza vydaná v roku 2010 Agentúrou EÚ pre základné práva a z nej pre nás vyplývajúce výzvy. Medzi nimi najmä:
1. zabezpečiť oficiálne relevantné štatistiky a dáta na účely monitorovania rozsahu a charakteru diskriminácie na základe sexuálnej orientácie,
2. podieľať sa na vytváraní vyváženejšej verejnej mienky o tejto menšine, najmä pomocou dialógu medzi LGBT skupinami, médiami, politickou reprezentáciou ako aj cirkevnými inštitúciami,  
3. efektívne zabezpečovať dodržiavanie slobody prejavu a zhromažďovania členov LGBT skupín,
a po štvrté: venovať pozornosť problematike v kontexte relevantných oblastí práva EÚ.
 
        Vo vzťahu k presadzovaniu zásady rovnakého zaobchádzania a nediskriminácie sú už tradične využívané aj iné nástroje než len právne normy, ktoré napomáhajú presadzovaniu noriem v praxi. Aktuálne je takto prostredníctvom mainstreamingu v rámci Európskej únie presadzovaná rovnosť práv LGBT osôb a ich ochrana pred diskrimináciou najmä v kontexte:  
- zamestnania a povolania,
- mainstreamingu vo verejnej politike,
- viacnásobnej diskriminácie,
- a zberu dát, sociálnej ochrany, vzdelávania a zdravotnej starostlivosti. 
 
        Všetky spomenuté aspekty, ktoré je nevyhnutné zohľadniť vo verejných politikách v rámci SR, je zároveň potrebné vnímať aj cez ľudský rozmer. Inými slovami, aby sa nezabudlo na samotných nositeľov všetkých spomínaných práv – na ľudí a ich životy.
        Preto by malo naozaj byť v našom najlepšom záujme vytvoriť prostredie, v ktorom majú všetci rovnaké podmienky na budovanie a rozvíjanie, okrem iného, aj svojho osobného šťastia. Zaistenie rovnosti je potrebné riešiť aj zákonom, keďže skúsenosti jednotlivých krajín ukazujú, že prijatie relevantnej legislatívy upravujúcej spolužitie osôb rovnakého pohlavia znamenalo významný prelom v celospoločenskom vnímaní tejto menšiny a pri eliminácii ich diskriminácie. Len tak je možné dosiahnuť reálne rovnocenné postavenie LGBT osôb v spoločnosti, ktorej sú súčasťou a ku ktorej rozvoju plnohodnotne prispievajú.
 
        Vážené excelencie, vážené dámy, vážení páni,
zmienil som sa len o niektorých témach ktoré Slovenská republika musí v oblasti ochrany a podpory práv LGBT osôb nevyhnutne riešiť, pretože sa dlhé roky väčšinou diskrétne obchádzali, prípadne neuznávali ako dostatočne relevantné a závažné.
        Aj preto sa veľmi teším, že ste prijali naše pozvanie a verím, že táto odborná konferencia umožní výmenu dobrej praxe a cenných skúsenosti pri prekonávaní prekážok, o ktorých som sa tu stručne zmienil. 
        Želám vám všetkým, dámy a páni, zmysluplné a úspešné rokovanie!
  
(Príhovor odznel na medzinárodnom seminári Ľudskoprávne aspekty života párov rovnakého pohlavia v Európe a na Slovensku, ktorý sa uskutočnil 31. mája 2011 v Hoteli Bôrik, Bratislava.)

3357
© 2010 - Úrad vlády SR
Všetky práva vyhradené
Tvorba stránok Aglo solution s.r.o.
Redakčný systém SysCom