R. FICO: Odkaz Ľudovíta Štúra je nepochybne aktuálny aj v dnešnej dobe

13.09.2015

Bánovce nad Bebravou 13. septembra (TASR) - Odkaz Ľudovíta Štúra je nepochybne aktuálny aj v dnešnej dobe a to, že si ho Slováci vybrali na prelome tisícročí za najväčšieho Slováka, potvrdzuje, že nezabúdame na to, čo urobil pre celý slovenský národ. Uviedol to dnes predseda vlády SR Robert Fico v Bánovciach nad Bebravou na oslavách pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra.

20150913 - Banovce

Predseda vlády SR Robert Fico navštívil Bánovce nad Bebravou pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra.
"Mňa skôr mrzí, že vedomosti o tomto velikánovi slovenského národa sa často obmedzujú na základné údaje, ale chýba nám podstata jeho pôsobenia, či už bol politik, novinár, učiteľ, čokoľvek iné," poznamenal Fico.

Pre kodifikátora spisovnej slovenčiny bola podľa predsedu vlády typická jeho veľmi veľká miera demokratizmu, ktorú si berie ako inšpiráciu. "On veľa počúval ľudí a snažil sa formulovať svoje politické postoje na základe názorov. Potom to bolo spájanie evanjelickej, katolíckej cirkvi, predovšetkým intelektuálov, ale sám súčasne hovoril, že národ sa nemôže tvoriť len cez špičky, cez intelektuálov, ale musí byť do toho priamo zapojený robotný ľud. Ja si od neho beriem predovšetkým ten demokratizmus, snahu počúvať ľudí zdola a na základe toho formulovať základné politické východiská," dodal.
Ako podotkol predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška, práve TSK sa bezprostredne spája so Štúrovou osobnosťou. "Bol to človek, ktorý na úkor svojho osobného rodinného života naozaj bojoval a pracoval za to, aby bol obhájený slovenský národ, bojoval za práva slovenského národa," doplnil.

Oslavy 200. výročia narodenia Štúra na námestí pomenovanom po ňom otvorili popoludní ekumenické bohoslužby, pokračovali oceňovaním členov Miestneho odboru Matice slovenskej v Bánovciach nad Bebravou a symbolickým odhalením súsošia Ľudovíta Štúra, ktoré v lete prešlo prvou etapou reštaurovania. Program ukončil komponovaný slávnostný koncert venovaný pamiatke tohto národného buditeľa.

Príhovor predsedu vlády SR Roberta Fica v Bánovciach nad BebravouBrífing predsedu vlády SR Roberta Fica v Bánovciach nad Bebravou18783