Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava
Telefón: 02/209 25 111
Fax: 02/524 97 595
Web: www.vlada.gov.sk, www.government.gov.sk
E-mail: info@vlada.gov.sk

R. FICO: Otec kardinál Korec bol legenda Slovenska

24.10.2015

Bratislava 24. októbra (TASR) – Hlbokú ľútosť nad úmrtím nitrianskeho emeritného biskupa Jána Chryzostoma Korca vyslovil premiér Robert Fico. Podľa neho išlo o človeka, ktorý vedel poradiť, ale aj pokarhať v tom najlepšom slova zmysle.

„Dovoľte mi, aby som vyjadril hlbokú ľútosť nad informáciou, že dnes zomrel otec kardinál Korec, pretože to bola naozaj žijúca legenda Slovenska a ja som v otcovi kardinálovi Korcovi vždy mal človeka, ktorý vedel aj poradiť, ktorý vedel aj pokarhať v tom najlepšom slova zmysle. Asi to tak niekto chcel, že v jeden deň, keď si pripomíname 200. výročie slovenského velikána Ľudovíta Štúra, odchádza iný velikán slovenského národa, otec kardinál Korec. A chcem ešte raz vysloviť obrovskú ľútosť,“ povedal Fico.

Ján Chryzostom Korec zomrel dnes v Nitre vo veku 91 rokov. Bol prvým predstaviteľom slovenskej cirkevnej provincie, ktorému sa dostalo vďaka osobným kvalitám takej cti, že sa stal členom kardinálskeho kolégia. Za kardinála ho pápež Ján Pavol II. ustanovil v konzistóriu 28. júna 1991.

Za nitrianskeho diecézneho biskupa pápež Ján Pavol II. menoval Koreca krátko po zmene spoločenského systému 6. februára 1990. Diecézu spravoval až do roku 2005. Aj ako emeritný biskup až do svojho úmrtia býval v Nitre.

Korec patril k duchovným, ktorí boli perzekvovaní komunistickým režimom. Za biskupa bol tajne vysvätený ako 27-ročný už v roku 1951 biskupom Pavlom Hnilicom. Biskupskú službu však nemohol vykonávať verejne. Po celý tento čas pracoval ako robotník.

Vyjadrenie predsedu vlády SR Roberta Fica k úmrtiu kardinála Jána Chryzostoma Korca19231