R. Fico: Seniori vytvorili hodnoty, na ktorých táto krajina stojí a ďalej sa buduje

19.10.2015

Bratislava 19. októbra (TASR) – Staršia generácia je nenahraditeľným zdrojom hodnôt, skúseností a poznania. Vytvorila obrovské hodnoty, na ktorých Slovensko stojí a ďalej sa buduje. Na dnešnom stretnutí seniorov z celého Slovenska pri príležitosti Mesiaca úcty k starším to v sále Radošinského naivného divadla v Bratislave povedal premiér Robert Fico (Smer-SD).
      "Tieto hodnoty sa však lacno privatizovali po roku 1989. Netreba sa hanbiť za to, kto čo v živote robil, pokiaľ poctivo pracoval a platil dane," povedal predseda vlády. Ako poznamenal, nie všetko pred rokom 1989 bolo zlé. Transformácia, ktorá prebehla po Nežnej revolúcii bola podľa neho veľmi ťažká a v rámci nej bola obetovaná jedna generácia ľudí. Fico tvrdí, že je tu preto veľký dlh pred všetkými politikmi, ktorí tu sú či prídu. Tí sa musia podľa jeho slov snažiť, aby tento dlh či "určité krivdy, ktoré boli napáchané na najstaršej generácii" boli postupne odstraňované.
      Premiér taktiež uviedol, že je povinnosťou chrániť a podporovať staršiu generáciu ľudí. Zároveň prítomných seniorov vyzval, aby neboli ticho, ak majú pocit, že niečo nie je správne. "Buďte hlasní, kričte," povedal Fico.
      Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) skonštatoval, že zámerom dnešného podujatia bolo vzdať úctu tým, ktorí majú už produktívny vek za sebou. "Organizácia spojených národov prijala pred 25 rokmi vážne rozhodnutie, aby celý pokrokový svet si pripomínal 1. október ako Deň úcty k starším. Som rád, že my na Slovensku sme povedali, že nielen prvý, ale celý október sa bude niesť v tejto myšlienke," priblížil minister. Zároveň ocenil konštruktívny dialóg so zástupcami seniorov na Slovensku.
      Na podujatí ocenili za mimoriadne zásluhy či aktivitu aj niektorých dôchodcov, medzi nimi napríklad aj poslanca Národnej rady SR za KDH a predsedu Združenia kresťanských seniorov Slovenska Jozefa Mikloška.

Príhovor predsedu vlády SR Roberta Fica na celoslovenskom stretnutí seniorov19143