Robert Fico: Lyžiarske kurzy sú jeden z najúspešnejších projektov, aký sme kedy urobili

08.02.2018
prezrieť fotogalériu Prezrieť fotogalériu

„Je to jeden z najúspešnejších projektov, aký sme kedy urobili. Ja sa tomu veľmi teším. A keďže som sociálny demokrat, chcem povedať, že je to kombinácia opatrenia, ktoré na jednej strane pomáha ľuďom, ale na druhej strane je to opatrenie, ktoré výrazne pomáha slovenskému cestovnému ruchu,“ povedal dnes predseda vlády SR Robert Fico, ktorý v lyžiarskom stredisku neďaleko obce Hodruša-Hámre navštívil žiakov 7. ročníka základnej školy zo Žiaru nad Hronom. Tí v tomto stredisku momentálne absolvujú lyžiarsky kurz.

V rokoch 2016, 2017 a 2018 absolvovalo lyžiarsky kurz spolu 270-tisíc žiakov a štát ich podporil sumou vyše 36 mil. eur. Aj v tomto roku poskytne ministerstvo školstva príspevok vo výške 150 eur na žiaka. „Deti priemerne trávia 5 nocí v takýchto zariadeniach. Ak 270-tisíc vynásobíme piatimi, tak hovorím o 1 350 000 nocí, ktoré zaplatí štát. Je to obrovská podpora pre cestovný ruch, pre malé penzióny. Teším sa najviac z toho, že dnes nie je rozdiel, či rodičia dieťaťa majú alebo nemajú peniaze, pretože sme sa snažili nastaviť tých 150 eur tak, aby to pokrylo všetky náklady,“ uviedol premiér Robert Fico a dodal, že je to vynikajúci projekt a je veľmi hrdý, že v ňom vláda pokračuje.

Pokiaľ sa ukáže, že školy budú mať záujem aj o podporu plaveckých výcvikov, štát sa bude touto témou zaoberať. „My sa zaoberáme možnosťou rozšíriť tieto akcie aj na plavecký výcvik, lebo potrebujeme zvýšiť pohybovú kultúru na školách, podchytiť tie deti a možno plavecký výcvik by sa hodil aj na prvý stupeň základných škôl, lebo lyžiarske kurzy máme na druhom stupni a viem, že aj na tomto stupni chceme detičky vychovávať v rannom veku k takýmto návykom,“ povedala ministerka školstva Martina Lubyová.

Podpora lyžiarskych kurzov či škôl v prírode pomáha slovenskému cestovnému ruchu, preto premiér nevylúčil aj ďalšiu podporu, napríklad formou turistických poukazov, ktoré by boli len pre slovenské zariadenia.

20180209 - Brífing predsedu vlády SR Roberta Fica počas lyžiarskeho kurzu pre školy v obci Hodruša-Hámre23210