Robert Fico na 3. Slovensko-nemeckom hospodárskom rozhovore

04.07.2012

„Nemeckí investori sú obrovským príspevkom pre slovenské hospodárstvo aj pre náš hospodársky rast,“ povedal predseda vlády SR Robert Fico vo svojom prejave na 3. Slovensko-nemeckom hospodárskom rozhovore, ktorý sa konal 4. júla 2012 v Bratislave.

Nemeckých podnikateľov pôsobiacich na Slovensku premiér informoval o vládnom konsolidačnom balíčku. „Pri ozdravovaní verejných financií laboratórnymi váhami vážime, do akej miery opatrenia, ktoré prijímame, ovplyvňujú podnikateľské prostredie,“ uviedol. Dodal, že hoci vláda pristúpila k zvýšeniu dane z príjmu právnických osôb, urobila to citlivo. „Vychádzame z toho, že toto rozhodnutie nebude mať devastujúci účinok na podnikateľské subjekty a nebude ich to viesť k hraniu sa s daňami“. Vláda zavádza aj mimoriadne dane, predovšetkým však vo vzťahu k bankovému sektoru, ktorý je podľa slov Roberta Fica jedným z vinníkov hospodárskej krízy vo svete. Polemiku vyvoláva aj mimoriadny odvod pre regulované firmy. V tejto súvislosti Robert Fico zdôraznil, že vládny balík konsolidačných opatrení je v Európskej komisii vnímaný ako balík, ktorý je dobrý a zabezpečí dlhodobú udržateľnosť. Mnohé opatrenia, ktoré v súčasnosti vláda prijíma na ozdravenie verejných financií, majú dočasný charakter. „Ide o mimoriadne odvody pre banky a regulované firmy, v prípade štátnych sviatkov sme tiež pripravení hovoriť o časovom harmonograme napríklad piatich rokov, kedy môže byť prehodnotený význam tohto rozhodnutia,“ informoval premiér.

Pri prijímaní konsolidačných opatrení vláda bude šetriť aj na sebe. Priestor na celoplošné škrty už nie je, ale došlo napríklad k zastaveniu verejných obstarávaní všade tam, kde to nie je dôležité pre elementárne fungovanie Slovenskej republiky ako štátu. V rámci projektu ESO – efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa dôjde k vytvoreniu integrovanej štátnej správy na úrovni okresov. Týmito krokmi bude možné podľa slov predsedu vlády usporiť až 700 miliónov eur.

Premiér Robert Fico pripomenul, že Slovensko nemá inú alternatívu, ako je Európska únia, resp. eurozóna. „Dosiahli sme najvyššiu mieru integrácie, ktorá je v súčasnosti možná. Vláda SR bude podporovať hlbšiu hospodársku a finančnú integráciu v rámci Európskej únie, lebo Slovenská republika inú alternatívu jednoducho nemá. Toto predpokladá, že Slovensko si bude plniť domáce úlohy a bude ozdravovať verejné financie,“ povedal. Krajiny EÚ, ktoré žiadajú o finančnú pomoc z európskych záchranných mechanizmov, si tiež musia plniť svoje záväzky. „Slovensko nebude donekonečna podporovať krajiny, ktoré neplnia podmienky finančnej pomoci,“ zdôraznil Robert Fico.

„Slovenská ekonomika je otvorená a zameraná na export. S plnou zodpovednosťou sa hlásim k tomu, že Slovensko musí Európskej únii aj eurozóne ukázať, že to, čo doma máme urobiť, aj urobíme a nebudeme robiť kompromisy. Kompromisy môžeme robiť len v technických riešeniach. Pri prijímaní opatrení budeme intenzívne rokovať so sociálnymi partnermi, aby ich dopad bol únosný. Ak sa nevyskytnú externé faktory, napríklad situácia v Grécku, tak sme pripravení konsolidačné opatrenia zvládnuť,“ uviedol predseda vlády.

Vystúpenie predsedu vlády SR na 3. Slovensko - nemeckom hospodárskom dni8583