Robert Fico na Hodnotiacej konferencii zahraničnej a európskej politiky SR

16.03.2017

20170316 - MZV
Foto: TASR/Martin Baumann
Vo štvrtok 16. marca 2017 sa predseda vlády SR Robert Fico zúčastnil na XVII. ročníku Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky, ktorú v Kongresovej sále MZV a EZ SR zorganizovalo Výskumné centrum Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku a Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Najdôležitejšou udalosťou uplynulého roka nepochybne bolo historicky prvé predsedníctvo SR v Rade Európskej únie. "Slovensko aj napriek neprajným hlasom o mladej a neskúsenej štátnosti preberajúcej zodpovednosť za chod celej EÚ svoju úlohu zvládlo dôstojne aj z politického, aj z odborného hľadiska," skonštatoval vo svojom príhovore premiér Robert Fico.

Len niekoľko dní predtým, ako Slovensko prevzalo predsedníctvo v Rade EÚ, sa uskutočnilo referendum o odchode Veľkej Británie z Európskej únie. Slovenské predsedníctvo muselo reagovať aj na túto situáciu. "Za najvýraznejší úspech predsedníctva v Rade EÚ preto považujem začatie Bratislavského procesu, ktorým európska dvadsaťsedmička spustila úvodnú fázu reflexie o budúcom smerovaní Európskej únie,"  uviedol Robert Fico. "Prijatím Bratislavského vyhlásenia a Bratislavskej cestovnej mapy sme v EÚ spoločne reagovali na nárast europesimizmu ovplyvneného najmä nekontrolovanými migračnými tokmi, pretrávajúcimi dôsledkami hospodárskej a finančnej krízy, nestabilitou v európskom susedstve, ohrozením vnútornej bezpečnosti a v neposlednom rade rozhodnutím občanov Spojeného kráľovstva o vystúpení zo spoločného zväzku," spresnil predseda vlády.

Za memento roku 2016 označil krehkosť medzinárodných vzťahov. "Ako Slovensko sme sa vždy snažili na vývoj reagovať promptne a adekvátne, aj keď náš suverénny názor nebol vždy prijímaný so súhlasom," vyhlásil Robert Fico. "Želám si, aby rok 2017 bol rokom návratu ducha spolupráce a dialógu v medzinárodných vzťahoch a aby Slovensko bolo vždy v jadre rozhodovaní pri presadzovaní spoločných hodnôt a záujmov v Európe a aktívne pristupovalo ku globálnym výzvam vo svete," uzavrel.
 

Príhovor predsedu vlády SR Roberta Fica na Hodnotiacej konferencii zahraničnej a európskej politiky SR za rok 2016Diskusia s predsedom vlády SR Robertom Ficom na Hodnotiacej konferencii zahraničnej a európskej politiky SR za rok 201622016