Robert Fico na konferencii Matica slovenská v národných dejinách

26.02.2013

V Martine sa pri príležitosti 150. výročia založenia Matice slovenskej koná medzinárodná vedecká konferencia s názvom „Matica slovenská v národných dejinách“.  Táto inštitúcia už od roku 1863 združuje elity, tvorcov i strážcov národnej duchovnosti. „Preto majú v rukách veľkú moc a ešte väčšiu zodpovednosť,“ uviedol vo svojom príhovore predseda vlády SR Robert Fico. „Matica slovenská Slovákov nielen zachránila pred vyhynutím, ale doslova náš národ vzkriesila z mŕtvych,“ zdôraznil jej prínos predseda vlády. „Vítam, že nové vedenie Matice slovenskej sa pustilo do jej mravnej obrody, aby sa vyčistil stôl a vrátili sme sa k ideálom, ktoré napísali jej zakladatelia pred 150 rokmi,“ povedal Robert Fico. Ideály Matice slovenskej spočívajú v ochrane tradícií v umení a kultúre, ale aj v starostlivosti o životné prostredie.  „Nemôžem sa pozerať na to, keď vidím lány neobrobenej pôdy alebo dlhodobo neopravené kultúrne pamiatky, hrady, kaštiele, zámky,“ podotkol premiér. Teší ho však, že aj Matica slovenská chce priložiť pomocnú ruku pri oprave vzácnych slovenských kultúrnych pamiatok.

Rok 2013 je bohatý na výročia dôležitých udalostí v histórii nášho národa. "Výročia však nie sú iba povinná jazda. Ich zmysel je v tom, aby si mladí ľudia uctili predkov a poznali vlastnú minulosť. To je základ nášho prístupu k budovaniu vlastenectva,“ podčiarkol Robert Fico.

V príhovore sa premiér nevyhol ani kritike médií za opakované atakovanie Matice slovenskej. „Bulvarizujú jej úsilie, preto im uniká to podstatné, jedinečná matičná myšlienka mravnej obrody Slovenska. Matica nás učí pestovať nezištné vlastenectvo, lebo tam, kde je ho nedostatok, vybuchuje extrémizmus. Platí, že tam, kde niet morálky, nastupuje móda, ktorá má krátke trvanie," prízvukoval.

Príhovor Roberta Fica na konferencii o Matici slovenskej v Martine10625