Robert Fico na KOZ: Som presvedčený, že spoločne dotiahneme Slovensko do lepšieho a lepšieho stavu

21.08.2013

„Dialóg je pre mňa každodenná pracovná metóda a verím, že strategické partnerstvo, ktoré je medzi vládou a odbormi, je vnímané obojstranne užitočne. Všetky požiadavky sa nedajú naplniť na 100 percent, ale dúfam, že za rokovacím stolom vieme nájsť riešenia, ktoré budú vyhovovať všetkým,“ vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico na dnešnom rokovaní Rady predsedov odborových zväzov.

Slovensko má síce veľmi otvorenú ekonomiku a vývoj na trhoch v západnej Európe dynamicky ovplyvňuje aj nás, to však podľa Roberta Fica neznamená, že sa tomu môžeme len rezignovane prizerať. Mali by sme ísť aj vlastnou cestou, ktorá spočíva v kombinácii opatrení vlády SR na podporu hospodárskeho rastu a plnení si medzinárodných záväzkov. Pri ich plnení však musia byť brané na zreteľ aj legitímne požiadavky občanov. „Robíme všetko pre to, aby sme ako-tak eliminovali dôsledky krízy. Keď nie sú zdroje na valorizáciu dôchodkov a sociálnych dávok, veľmi tvrdo pracujeme v oblasti regulácie cien, držíme ceny energií, ale aj napríklad diaľničných známok pre fyzické osoby,“ vymenoval premiér.

Vláda bude musieť prijímať ešte ďalšie konsolidačné opatrenia. „Nebudeme však už tento ani budúci rok upravovať ceny ani dvíhať dane. Konsolidáciu budeme robiť predovšetkým na úkor štátu a zlepšením výberu daní. Radšej budeme hľadať peniaze tam, kde sú a nie zavádzať nové dane a poplatky,“ objasnil Robert Fico. Vláda sa chce v roku 2014 spoľahnúť aj na zdroje z eurofondov. „Verím, že Slovensko definitívne vybojuje výnimku a dostaneme ďalší rok na čerpanie peňazí, ktoré by sme museli minúť v roku 2013. Budeme ich čerpať budúci rok a pôjdu na podporu hospodárskeho rastu,“ informoval.

Okrem toho, vláda zvažuje zníženie odvodov pre nízkopríjmové skupiny zamestnancov, čo by mohlo mať pozitívny efekt na tvorbu nových pracovných miest. Upravovať sa bude aj výška minimálnej mzdy. „Plne sa stotožňujem so stanoviskom KOZ. Nie je možné, aby ten, kto robí, bol pod hranicou chudoby. Toto je logický argument a je našou povinnosťou tlačiť na zvýšenie minimálnej mzdy o viac ako 2,5 %,“ zdôraznil premiér.

Príhovor Roberta Fica na rokovaní Rady predsedov odborových zväzovDiskusia počas rokovania Rady predsedov odborových zväzov12377