Robert Fico: Presadili sme na summite zámer, aby nedochádzalo k prepadu eurofondov

24.10.2014

Brusel 24. októbra (TASR) - Slovensko ako predsedajúca krajina Vyšehradskej štvorky (V4) presadilo na summite EÚ v Bruseli zámer, aby sa vytvoril tlak na čo najefektívnejšie čerpanie európskych zdrojov. Uviedol predseda vlády SR Robert Fico.

Slovenský premiér pripomenul, že lídri EÚ si vypočuli zámer nového predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera o 300-miliardovom balíku na revitalizáciu európskej ekonomiky.

"V krátkom čase očakávame detaily k tomuto balíku, najmä akým spôsobom bude tvorený a využívaný," konštatoval Fico.

Dodal, že komisia už vyzvala členské štáty únie, aby predkladali "zásobník projektov" národného a medzinárodného významu, ktoré by následne mali byť zaradené do schémy, ktorú pripraví Junckerova komisia.

Predseda vlády SR zdôraznil, že je rád, že sa do záverov Európskej rady podarilo dostať dôležité ustanovenie, ktoré hovorí o mobilizácii všetkých dostupných finančných zdrojov. Ide tu o existujúce fondy EÚ, platné v tomto období, a tiež o fondy z programového obdobia 2014-20.

"Zaradili sme text, ktorý som predniesol ako predsedajúca krajina Vyšehradskej štvorky, v jej mene a tiež v mene ďalších krajín, v ktorom sa hovorí, že Európska rada bude plne podporovať nasadenie všetkých existujúcich alokovaných zdrojov EÚ," zdôraznil Fico.

Podľa jeho slov to povedie k vytváraniu tlaku na to, aby "sme boli veľmi pružní pri využívaní európskych fondov" a aby v nasledujúcich rokoch neprepadli už žiadne eurofondy.

Fico pripomenul, že sa na konci summitu rozlúčil s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom i s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom, pre ktorých to bol posledný summit v ich kariére. Premiér SR ocenil hlavne ich trpezlivosť a vyjednávacie schopnosti, ktoré preukázali na svojich postoch. Dodal, že s ich nástupcami vo funkcii Jeanom-Claudom Junckerom a Donaldom Tuskom má blízke vzťahy, čo by do konca svojho volebného obdobia rád využil.

Tlačová konferencia Roberta Fica po zasadnutí Európskej rady v Bruseli16295