Robert Fico: Slovensko sa stáva proeurópskym ostrovom v strede Európy

23.10.2017

Traja najvyšší ústavní činitelia sa dnes stretli na Bratislavskom hrade, oficiálnym výstupom z ich stretnutia je Vyhlásenie k prioritám členstva Slovenskej republiky v Európskej únii a v Severoatlantickej aliancii. „Nie sme veľká krajina a nie sme ani najmúdrejší na svete, nemáme veľkú ekonomiku, ale môžem potvrdiť, že v oblasti zahraničnej politiky sme urobili dieru do sveta,“ vyhlásil po stretnutí predseda vlády SR Robert Fico.
 
Slovensko sa vďaka profesionálne zvládnutému predsedníctvu v Rade EÚ stalo rešpektovanou krajinou, ktorá dokázala, že vie riadiť komplikované procesy. „Ukázali sme, že vieme byť aj aktívni a že nie sme ľudia, ktorí sú pri každej téme ticho a počúvajú iba to, čo hovoria iní, veľkí,“ zdôraznil predseda vlády. Našu suverenitu sme podľa neho preukázali v otázkach migrácie, ale aj pri téme, akou je dvojaká kvalita potravín. Našu suverenitu a názory chceme podľa Roberta Fica preukázať napríklad aj pri zostavovaní rozpočtu EÚ.
 
No nič iné nesvedčí Slovensku tak, ako európska integrácia.  Preto „jednoznačné pokračovanie v proeurópskej a proatlantickej orientácii je strategickým záujmom Slovenskej republiky,“ zhodli sa traja najvyšší ústavní činitelia v spoločnom vyhlásení.

Vyhlásenie troch najvyšších ústavných činiteľov - priority zahraničnopolitickej orientácie SR22871