Robert Fico: Tohtoročná úroda bude zlá, o podpore pre poľnohospodárov bude mimoriadne rokovať vláda

09.07.2012
prezrieť fotogalériu Prezrieť fotogalériu

„To, čo zažíva slovenské poľnohospodárstvo počas tohto leta, je určite tragédia. Mnohí hovoria o storočnom suchu,“ povedal predseda vlády SR Robert Fico, ktorý spoločne s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomírom Jahnátkom navštívil Poľnohospodárske družstvo Devio Nové Sady v rámci žatevného výjazdu. Premiér dodal, že zlá úroda bude mať dopad na ceny potravín aj zamestnanosť v tomto odvetví.

„Je to úder pod pás, pretože na jednej strane musíme ozdravovať verejné financie, na druhej strane prichádza tlak na výdavky, s ktorými sme nepočítali. Ale ak dnes nepodporíme poľnohospodárov, vráti sa nám to o niekoľko mesiacov ako bumerang,“ zdôraznil Robert Fico. Kvôli týmto okolnostiam bude zvolané aj mimoriadne rokovanie vlády SR, na ktorom budú prítomní zástupcovia poľnohospodárov. Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek komunikuje s poľnohospodármi a snažia sa nájsť opatrenia, ktoré budú únosné aj pre štátny rozpočet. „Na mimoriadnom rokovaní vlády by sme rokovali predovšetkým o programe, ktorý minister pôdohospodárstva pripraví. Bude sa týkať priamej pomoci poľnohospodárom cez systém pôžičiek, prenájom pôdy zo Slovenského pozemkového fondu a znižovania byrokratických prekážok,“ informoval predseda vlády.

"Najdôležitejším krokom, ktorý je nevyhnutné dnes urobiť, je podporiť poľnohospodárov, aby mohli založiť úrodu na budúci rok," skonštatoval minister Ľubomír Jahnátek.

Brífing Roberta Fica a Ľubomíra Jahnátka počas žatevného výjazdu8632