Robert Fico v Bruseli: Téma povinných kvót padla

26.06.2015

Rozhodnutie je jasné, žiadne povinné kvóty o prijímaní utečencov nebudú. „Toto považujem za veľké víťazstvo, ktoré sme včera predovšetkým veľmi statočnou dvojstrannou spoluprácou s pánom premiérom Sobotkom dosiahli,“ povedal na spoločnom brífingu v Bruseli slovenský predseda vlády Robert Fico. Debatu počas rokovania Európskej rady označil za mimoriadne ťažkú, búrlivú až nepríjemnú. „Som dlho v politike, ale nebol som dávno pod takým obrovským tlakom, ako tomu bolo včera. Evidentne bola snaha, aby sa prijal dokument, ktorý by vo svojej podstate znamenal povinné kvóty pre členské štáty EÚ,“ uviedol Robert Fico.
 
20150625 - Brusel V4 Tusk
Pred zasadnutím Európskej rady sa na koordinačnom stretnutí zišli premiéri krajín V4 spolu s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom. Predstavitelia V4 počas rokovania Európskej rady trvali na svojom stanovisku, ktoré odmietalo povinné kvóty na prijímanie migrantov.

Na rokovaní Európskej rady tak boli potvrdené závery z apríla, ktoré hovorili o dobrovoľnosti. „Podarilo sa nám presadiť, že všetky opatrenia, ktoré budú prijaté, budú prijímané na základe záverov z apríla a ešte sme k tomu dodali konkrétny článok, ktorý hovorí jednoznačne o dobrovoľnom prístupe členských štátov,“ zopakoval slovenský premiér.

Prijímanie migrantov je podľa Roberta Fica len slabá náplasť na celú podstatu problému. Pripomenul, že Slovensko bude hovoriť o aktivitách na území štátov, v ktorých problém migrácie vzniká. Treba tiež hovoriť o téme bezpečnostných zón chránených vojakmi či policajtmi v týchto krajinách, ale aj o pomoci Grécku či Taliansku, v ktorých sa už dnes migranti nachádzajú.

„Budeme s Európskou komisiou rokovať, povieme, na toto máme, toto sme schopní urobiť, takýchto ľudí sme schopní prijať. Bude to ale suverénne rozhodnutie Slovenska,“ podčiarkol premiér Robert Fico.

Brífing predsedu vlády SR Roberta Fica a predsedu vlády ČR Bohuslava Sobotku v Bruseli18149