Robert Fico: Vráťme sa k hľadaniu riešení pre poškodených veriteľov

17.04.2015

Viacerým menším firmám, ktoré sa podieľajú na výstavbe diaľnic, hrozí krach. V súčasnej situácii je podľa premiéra Roberta Fica najdôležitejšie rokovať a hľadať riešenia, ktoré pomôžu živnostníkom a malým podnikateľom poškodeným reštrukturalizáciou Váhostavu.
 
20150417 - NR SR
Tlačová konferencia premiéra Roberta Fica a predsedu NR SR Petra Pellegriniho o opatreniach na pomoc veriteľom Váhostavu. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
Predseda vlády preto privítal rozhodnutie poslancov NR SR prerušiť rokovanie o odvolaní Jána Figeľa z postu podpredsedu parlamentu dovtedy, kým nebudú prerokované zákony na pomoc veriteľom. V utorok ráno, keď bude schôdza NR SR pokračovať, sa poslanci opätovne vrátia k prerokúvaniu vládnych návrhov na riešenie situácie nezabezpečených veriteľov.

Dovtedy sa premiér plánuje stretnúť so zástupcami živnostníkov a s ďalšími odborníkmi. „Budem pracovať aj dnes, aj zajtra, aj v nedeľu, aj v pondelok a pripravovať podklady... Nebude mi ľúto ani jednej hodiny na rokovanie  s týmito ľuďmi, aby sme došli k obrazu, kde sa dnes veritelia nachádzajú, čo je pre nich výhodné a čo nie,“ zdôraznil Robert Fico. Priechodný je preňho aj návrh, podľa ktorého by v reštrukturalizačnom pláne mali väčšinu práve nezabezpečení veritelia.

Predseda vlády zopakoval, že politickú zodpovednosť za vzniknutú situáciu nesie súčasný podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ. Debata v parlamente o jeho odvolaní mala byť pokračovaním diskusie o tom, ako celý problém s Váhostavom vznikol. Namiesto toho sa ale rozpútali hádky a urážky. Podľa premiéra Roberta Fica však ide o stratu času a treba sa vrátiť späť k podstate problému – ako pomôcť poškodeným veriteľom.

17476