ŠKOLSTVO: Prostriedky na rekonštrukcie internátov budú vysokým školám prideľovať diferencovane

27.05.2019

Rektori premiéra Petra Pellegriniho informovali o zastavení poklesu záujmu študentov o štúdium na slovenských univerzitách

BANSKÁ BYSTRICA 27. mája (SITA) – Pomalé a rozdielne čerpanie prostriedkov alokovaných v minulom roku na rekonštrukcie internátov vysokých škôl je dôvodom, že ministerstvo školstva bude k jednotlivých školám pristupovať rozdielne. Z doteraz vyčleneného balíka 20 mil. eur sa podľa ministerky školstva, vedy, výskumu a športu Martiny Lubyovej podarilo do konca roka 2018 vyčerpať len 38,8 percenta a do 17. mája tohto roku 60 percent. „Celý objem 50 miliónov je naďalej rezervovaný na tento účel. Niektoré školy sú schopné čerpať prostriedky pružnejšie a niektoré s tým majú problém,“ uviedla ministerka na tlačovej besede v Banskej Bystrici, ktorá sa uskutočnila po stretnutí s rektormi slovenských univerzít a zástupcov študentov. Cieľom stretnutia podľa Lubyovej bolo, aby spolu diskutovali o urýchlení čerpania prostriedkov.
Najmenej sa na čerpaní prostriedkov podieľa Univerzita Komenského v Bratislave, ktorá nevyčerpala ani jedno euro. Dôvodom je podľa premiéra Petra Pellegriniho množstvo pochybení, ktoré v obstarávaní zistil nový rektor univerzity a musel vyhlásiť nanovo celé verejné obstarávanie. „Je pravdepodobné, že ani v tomto roku sa ešte nepodarí začať s realizáciou, lebo proces obstarávania sa len začal,“ dodal premiér.
Stopercentné čerpanie sa z ôsmich univerzít podarilo Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde práve dnes slávnostne otvorili nový internát. Ďalšími sú Akadémia umení v Banskej Bystrici, Univerzita Konštantína Filozofa Nitra, Žilinská univerzita Žilina, Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, Trenčianska univerzita A. Dubčeka, Univerzita Cyrila a Metoda v Trnave a Trnavská univerzita. Tri školy vyčerpali menej ako 50 percent a šesť škôl využilo prostriedky na viac ako 50 percent.
„Stretneme sa s rektormi opäť v septembri a urobíme všetko pre to, aby tí, ktorí vedia čerpať, dostali ešte viac peňazí ako doteraz,“ povedal minister financií Ladislav Kamenický s tým, že komunikácia s niektorými univerzitami bola výborná, ale niektorým chýba manažérsky duch.
Podľa premiéra tie univerzity, ktoré už časť svojej dotácie efektívne minuli, dostanú ďalšie prostriedky z 50 miliónov, ktoré vyčlenila vláda na rekonštrukciu internátov. Vyjadril radosť z toho, že sa internáty menia k lepšiemu. „Rektori nás dnes informovali, že sa zastavil pokles počtu tých, ktorí chcú študovať na slovenských univerzitách," uviedol Pellegrini s tým, že v tomto trende treba pokračovať aj prostredníctvom takýchto investícií. Premiér poukázal aj na fakt, že slovenské univerzity sú kvalitné a apeloval na rodičov a žiakov, aby si vyberali slovenské univerzity.
Na stretnutí predstavili rektori jednotlivých univerzít procesy čerpania a predstavili svoje plány do budúcnosti a schopnosť čerpania dotácie. „Vysoké školy a ich vedenia si uvedomujú, že toto je služba študentom, lebo tak, ako sa budú cítiť v študentských domovoch, tak sa budú aj hlásiť na vysoké školy,“ konštatoval prezident Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) a rektor Trnavskej univerzity Marek Šmid.
Internáty sa začali rekonštruovať a napriek počiatočnej nepripravenosti manažmentov univerzít je to podľa predsedu Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) Bálinta Lovásza veľmi dobrý začiatok. „Nasleduje obdobie pre študentov, keď budeme komunikovať s rektormi, s kvestormi, s riaditeľmi internátov o tom, čo potrebujú študenti, aby sa cítili na internátoch dobre,“ uviedol zástupca študentov s tým, že tento priestor tu vytvorený je.

26642