Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava
Telefón: 02/209 25 111
Fax: 02/524 97 595
Web: www.vlada.gov.sk, www.government.gov.sk
E-mail: info@vlada.gov.sk

Slovensko a Česko majú spoločné európske postoje, no trápia ich aj spoločné problémy

11.11.2019

VALTICE 11. novembra (SITA) – Slovensko a Česká republika majú spoločné európske postoje, no obe krajiny trápia aj podobné problémy. Zhodli sa na tom v pondelok na spoločnom rokovaní vlád oboch krajín vo Valticiach slovenský premiér Peter Pellegrini a český premiér Andrej Babiš. Obe krajiny majú mať spoločný názor k tvorbe spoločného rozpočtu EÚ, ku klimatickým zmenám, k postoju voči Turecku či migrantom. Slovensko a Česko sa však musia vyrovnať aj so spoločnými problémami. Medzi ne zaradili premiéri oboch krajín nedostatok nájomných bytov či zdravotníckeho personálu.

Vo Valticiach sa vlády oboch krajín stretli po siedmy raz od rozdelenia v roku 1993. „Bolo to naše siedme spoločné stretnutie vlád a bolo krátke. Ľutujeme, že nemáme viac času. Potrebujeme spolu ešte viac hovoriť o vzájomných problémoch. Sme 26 rokov samostatní, ale máme veľa vecí spoločných. Napríklad naše spoločné postoje voči Európskej únii ako členovia Visegrádskej štvorky (V4). Máme jasné predstavy, ako by mala vyzerať nová Rada EÚ. Musíme sa dohodnúť na spoločnom rozpočte EÚ, klimatických zmenách, migrantoch, postoji voči Turecku. Vo všetkých týchto otázkach má však V4 spoločný postoj, ktorý chceme spolu presadzovať na európskej pôde,“ uviedol v pondelok Babiš.
V oblasti energetiky zagratuloval český premiér Slovensku k orientácii na jadrovú energiu. „Gratulujem Slovensku k tomu, že bude mať druhý najväčší podiel jadrovej energie v EÚ po dokončení Mochoviec. Aj my sme mohli byť na tom podobne, ale potrebovali by sme dostavať Temelín,“ tvrdil Babiš.

Pri finančnom rámci EÚ sú obaja premiéri za to, aby sa chudobnejšie regióny vyrovnali bohatším, zároveň sú proti zníženiu rozpočtu únie. „Spoločne máme ambíciu hovoriť do toho, ako má vyzerať EÚ. To sa dá najmä prostredníctvom úzkej spolupráce medzi krajinami V4. Dôležitá je aj obranná spolupráca, pokúšame sa ju presadiť vo V4, ale najskôr vyhodnotíme situáciu medzi SR a ČR. Spoločné nákupy či spoločná výroba zbraní by mohla nadviazať na minulé roky počas federálnej éry,“ povedal Pellegrini. „Som rád, že sa zavŕšilo otvorenie Českého domu v Bratislave. Som presvedčený, že tento stánok pozdvihne ešte viac našu spoluprácu po ekonomickej, turistickej aj kultúrnej stránke,“ pokračoval.

Obe krajiny si podľa premiérov svoje povinnosti v EÚ plnia. „Máme veľmi dobré nízke čísla nezamestnanosti a naozaj naše krajiny nerobia EÚ žiadne problémy. Celkovo však máme aj množstvo spoločných tém a problémov ako napríklad nedostatok nájomných bytov či zdravotníckeho personálu,“ uzavrel Pellegrini.27112