Slovensko má od roku 1993 najnižšiu mieru nezamestnanosti

20.11.2017

Miera evidovanej nezamestnanosti v októbri 2017 bola najnižšia v histórii samostatnej SR. Poklesla na 6,14 %. Celková miera nezamestnanosti je 7,35 %.

„Obrovská iniciatíva, ktorú sme spustili na poli boja proti nezamestnanosti, prináša svoje ovocie v podobe historicky rekordných výsledkov,“ uviedol premiér Robert Fico na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom práce Jánom Richterom a generálnym riaditeľom Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Mariánom Valentovičom. „Nikdy za celé obdobie existencie modernej Slovenskej republiky od roku 1993 nebola taká nízka nezamestnanosť, ako ju namerali v októbri 2017,“ vyhlásil predseda vlády a dodal, že ak bude tento trend pokračovať, Slovensko prekoná hranicu, ktorá je absolútne magická, a to 6 %. 

V súčasnosti nie je na Slovensku okres, v ktorom by bola miera nezamestnanosti vyššia ako 20 %. V tejto súvislosti Robert Fico ocenil prístup ministerstva práce, ktoré vďaka aktívnym nástrojom urobilo významný posun v znižovaní nezamestnanosti mladých, ale aj ľudí dlhodobo evidovaných na úradoch práce. „Nemožno nevidieť obrovské úsilie, ktoré vláda robí, aby prilákala investorov,“ povedal predseda vlády a spresnil, že zamestnávatelia potrebujú približne 75 000 ľudí.

Premiér sa zároveň ohradil voči prezentovaným informáciám, že vláda dáva do Zákonníka práce zákaz sociálneho dampingu, aby chránila cudzincov. „Zákaz sociálneho dampingu je o ochrane našich zamestnancov. Ak by mali slovenskí zamestnávatelia možnosť zamestnávať cudzincov za podstatne nižšie mzdy, tak by pochopiteľne dávali prednosť cudzincom, čím by ohrozovali našich slovenských zamestnancov,“ zdôraznil R. Fico.
  
Témou boli tiež príplatky za prácu v noci, cez víkend a počas štátnych sviatkov. Robert Fico informoval, že už minulý týždeň boli podané poslanecké návrhy zákonov. V súvislosti s príplatkami pre zamestnancov v štátnej a verejnej správe premiér spresnil, že priestor na dohodu zostáva otvorený, keďže tu sa vychádza z funkčných platov, a nie z minimálnej mzdy. „Ak bude potrebné tieto veci zosúladiť, som presvedčený, že poslanci parlamentu budú súhlasiť, aby takéto zosúladenie nastalo,“ uviedol premiér.      

 


TK o vývoji nezamestnanosti v októbri 201722960