Slovensko podporuje európske integračné ambície Srbska

02.04.2015

Politické vzťahy medzi Srbskom a Slovenskom sú vynikajúce, ekonomické vzťahy sú dobré a je možné ich ešte viac zveľadiť.
 
20150402 - Srb
Slávnostné pocty na nádvorí Úradu vlády SR pri príležitosti oficiálnej návštevy srbského premiéra Aleksandara Vučića na Slovensku.

„Oceňujeme stabilizačnú úlohu, ktorú Srbsko zohráva v regióne a ponúkame mu všetky skúsenosti z predvstupového obdobia, ale aj z iných procesov, ktoré dnes na Slovensku prebiehajú, napríklad v daňovej oblasti,“ uviedol v súvislosti so srbskými integračnými snahami predseda vlády SR Robert Fico. „Je našou povinnosťou podporovať každého, kto má úprimný záujem pričleniť sa k Európskej únii,“ doplnil slovenský premiér.

Predseda vlády Srbska Aleksandar Vučić, ktorý pricestoval na oficiálnu návštevu, sa priznal, že na Slovensko sa prišiel aj učiť. „Slovensku sa podarilo dosiahnuť menej ako trojpercentný deficit verejných financií, nárast HDP je okolo 4 %, podarilo sa znížiť aj nezamestnanosť. Toto nasvedčuje tomu, že sa od Slovenska máme čo učiť a som rád, že som sa mohol oboznámiť aj s opatreniami, ktoré schválila vláda SR, aj s opatreniami v daňovej politike. Myslím si, že si budeme mať čo so sebou zobrať a bude to prospešné aj pre našich občanov,“ skonštatoval.
 
20150402 - Srb 2
Predseda vlády SR Robert Fico a predseda vlády Srbskej republiky Aleksandar Vučić počas tlačovej konferencie v Žltom salóniku Úradu vlády SR.
Predsedovia vlád hovorili aj o otázke Kosova. „Pozorne sledujeme vývoj vzťahov medzi Belehradom a Prištinou, ale rovnako ako Srbsko ani Slovensko nemá dnes dôvody na zmenu svojej pozície, pokiaľ ide o Kosovo. Nie sme pripravení a neuznáme samostatnosť Kosova,“ vyhlásil slovenský premiér Robert Fico.

V Srbsku pôsobia viaceré významné slovenské podniky, napríklad Tatravagónka Poprad či ŽOS Trnava.  „Slovenskí investori sú v Srbsku vítaní a verím, že aj srbskí podnikatelia sa uplatnia na území Slovenska,“ povedal srbský premiér Aleksandar Vučić.

 „Slovensko stálo vždy po boku Srbska aj v oveľa náročnejších chvíľach a my si to vysoko vážime aj v dnešných časoch, ktoré už nie sú také náročné,“ ocenil Aleksandar Vučić.

Tlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fica a predsedu vlády Srbska Aleksandara Vučića17369