Slovensko pomáha s ochranou vonkajšej hranice EÚ

09.12.2021

Predseda vlády SR Eduard Heger v októbri po skončení dvojdňového summitu v Bruseli avizoval, že Slovensko poskytne Litve plot v dĺžke šesť kilometrov, ktorý pomôže riešiť akútnu situáciu spojenú s ochranou vonkajších hraníc EÚ. „Keď nás Litva požiadala o pomoc s ochranou našej spoločnej schengenskej hranice s Bieloruskom, neváhali sme. Presne v takýchto situáciách je potrebné prejaviť solidaritu voči našim partnerom a jasne ukázať, že Európska únia je náš životný priestor a schengenské hranice sú naše spoločné európske hranice,“ povedal predseda vlády a ako aj predtým uviedol, podľa neho ide o dočasné riešenie situácie, avšak za najvhodnejšie považuje nasadenie moderných monitorovacích prostriedkov, ktoré môžu byť financované aj z prostriedkov Európskej únie.

Dnes minister vnútra osobne odovzdal Litve darovaciu zmluvu na 6,6 km dlhú demontovateľnú bariéru, ktorá bude slúžiť na zabezpečenie našej vonkajšej hranice a odrádzať tak aj od cestovania do Bieloruska tých, ktorí sú režimom zneužívaní. „Týmto bezprecedentným darom minister vnútra Roman Mikulec ukázal, že Slovensko stojí pri svojich EÚ partneroch aj v neľahkých časoch, za čo mu úprimne ďakujem a ďakujem aj koaličným partnerom za podporu tohto rozhodnutia,“ uviedol premiér a doplnil, že síce ide o malý príspevok Slovenska, ktorý je ale veľký svojou symbolikou.

Umelo vyvolávaný migračný tlak a humanitárna kríza na hraniciach s EÚ je podľa premiéra E. Hegera podlý čin diktátora Lukašenka. „Nenecháme sa vydierať režimom, ktorý bezohľadne hazarduje s ľudskými životmi. Som preto rád, že sme ako Únia promptne schválili dodatočné sankcie proti režimu, ktorý sa na tomto podieľa,“ povedal premiér a ocenil úsilie ministra vnútra Romana Mikulca pomôcť čeliť tejto hrozbe z krátkodobého hľadiska. Premiér zároveň zdôraznil, že zneužívanie migrantov na politické účely zo strany Bieloruska je pre Úniu novou bezpečnostnou výzvou a vyžaduje si konkrétne riešenia.


Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR
29023