Slovensko si pripomenulo 20. výročie prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR

17.07.2012

"Situácia pri hlasovaní o Deklarácii o zvrchovanosti Slovenskej republiky bola vypätá. Niekto Deklaráciu považoval za akt nacionalizmu, ja som ju považoval za dôležitý krok smerom k zvrchovanosti Slovenskej republiky," povedal predseda vlády SR Robert Fico v priestoroch historickej budovy Národnej rady SR na Župnom námestí v Bratislave, kde jeho a ostatných členov vlády prijal predseda Národnej rady SR Pavol Paška.
 

„Dianie v roku 1992 poznačilo celý môj profesionálny život. Tento osobitne hektický rok dostal slovenskú spoločnosť do veľkého pohybu. Prichádzala vlna slobody, keď sme vyjadrovali názory nielen na politický systém, ale po dlhých rokoch ticha sme sa mohli vyjadriť ako slobodný a samostatne mysliaci národ,“ uviedol predseda vlády SR Robert Fico, ktorý prvýkrát v histórii poskytol vyhlásenie pre médiá priamo zo svojej kancelárie na Úrade vlády SR.

„V historickom dokumente prijatom práve 17. júla 1992 je v rovnováhe deklarovaný princíp národný aj občiansky. Odvoláva sa na cyrilo-metodské tradície, ale z celej Deklarácie sála najmä odvaha a rozhodnosť slovenského národa založiť si vlastný štát,“ zdôraznil Robert Fico. Cesta zvrchovanosti a suverenity v konaní Slovensku priniesla podľa slov premiéra aj kvalitatívne a hodnotovo nové a lepšie vzťahy s Českou republikou a nevídané možnosti v Európskej únii. Zvrchovanosť bola prvým suverénnym krokom Slovákov, ktorí pocítili nielen zodpovednosť za vlastný osud, ale dostali aj príležitosť byť súčasťou slobodnej Európy. Za dvadsať rokov fungovania samostatnej Slovenskej republiky sme si v Európe aj vo svete svojimi skutkami vybudovali rešpekt.

„Vláda SR vníma zvrchovanosť aj ako účasť rešpektovaného a dôveryhodného Slovenska v elitnom európskom klube,“ objasnil Robert Fico a zdôraznil, že plnenie záväzkov vyplývajúcich z nášho členstva v Európskej únii a v eurozóne nie je stratou alebo obmedzením suverenity, ale základným predpokladom silného a úspešného Slovenska. „Najhorším scenárom by bola izolácia a to skutočne nie je zvrchovanosť ani suverenita. Akékoľvek snahy spochybňujúce proeurópsku orientáciu Slovenskej republiky a odsudzujúce Slovensko do spoločnosti štátov druhej kategórie v prípade dvojkoľajného vývoja v EÚ v eurozóne sú smrteľne nebezpečné a ohrozujú náš cieľ – prosperujúce Slovensko,“ podčiarkol predseda vlády SR.

Vyhlásenie predsedu vlády SR k 20. výročiu Deklarácie o zvrchovanosti SRBrífing R. Fica a P. Pašku k 20. výročiu prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR8694