Stanovisko predsedu vlády SR Eduarda Hegera k vývoju slovensko-maďarských vzťahov

08.08.2021

Záujem o dobré a priateľské vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom som osobne ako predseda vlády niekoľkokrát zdôraznil a deklaroval na stretnutiach s maďarským predsedom vlády a predsedom parlamentu počas mojej oficiálnej návštevy v Budapešti 29. júna, kde ma sprevádzal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok a minister vnútra Roman Mikulec. Bol som uistený o rovnakom záujme na maďarskej strane. 
 
Z toho dôvodu ma mrzí vývoj v slovensko-maďarských vzťahoch v uplynulých dňoch, ktorý vyvolala návšteva a vyjadrenia predsedu maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra v Šamoríne, ktoré do spoločnosti vnášajú napätie a narúšajú spoločný záujem o dobré a priateľské susedské vzťahy.
 
Slovensko a Maďarsko podpísali v 90. rokoch významnú zmluvu o priateľskej spolupráci, ktorá má pozdvihnúť vzťahy medzi oboma štátmi a národmi na novú úroveň, a naša vláda v ich budovaní pokračuje. Využime preto oficiálne rokovania na otváranie našich spoločných tém.
 
Budúci týždeň mám plánovaný ďalší regionálny výjazd, tentokrát na južné Slovensko, kde budem so zástupcami regiónov aj občanmi hovoriť aj o tom, ako im naša vláda môže pomôcť zlepšiť ich budúcnosť a život na Slovensku.
28735