Testovanie: J.Naď: V sobotu otestovali 1.297.571 ľudí, z toho je 8172 infekčných

08.11.2020

Bratislava 8. novembra (TASR) - Na Slovensku otestovali v sobotu (7. 11.), prvý deň druhého kola celoplošného testovania na ochorenie COVID-19, 1.297.571 ľudí. Infekčných z nich bolo 8172, teda 0,63 percenta. V nedeľu to oznámil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).
Premiér Igor Matovič (OĽANO) vyzval ľudí, ktorí boli negatívne testovaní, aby sa správali k svojmu okoliu tak, ako keby boli pozitívni. "Môžeme si to pokaziť, ak sa budeme tváriť, že všetko je v poriadku," poznamenal. Predseda vlády poprosil ľudí, ktorí boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19, aby sa správali obozretne a obvolali všetkých, s ktorými sa stretli.
Matovič hovorí, že Slovensko má teraz k dispozícii dve zbrane, ktoré môže používať na ohniská nákazy, je to lockdown alebo plošné testovanie. "Musíme si zodpovedať, aký stupeň slobody si chceme dopriať cez ťažkú zimu," podotkol.
Ozbrojené sily SR v nedeľu otvorili 2670 odberových miest, uviedol Naď. Celkovo na testovaní pracuje 20.874 osôb, priblížil.
Minister poprosil občanov zo zelených regiónov, aby sa šli dať otestovať aj do hraničnej obce či mesta v červenom regióne. Tam sú podľa jeho slov na väčší nápor ľudí pripravení. "Prosíme tých ľudí, ktorí necítia zmenu zdravotného stavu a vidia rady, nech nečakajú a idú do hraničnej obce v červenom regióne," povedal.
Plošné testovanie by sa malo vyhodnotiť "v pokoji s chladnou hlavou", priblížil premiér. Dosah testovania sa však ukáže za dva až tri týždne. Zároveň Matovič pripustil plošné testovanie koncom novembra.
Premiér potvrdil, že s testovaním antigénovými testami na hraniciach by sa malo začať 15. novembra. Cez hranice však momentálne denne prechádza okolo 20.000 ľudí, čo je podľa neho zanedbateľné množstvo. "Efekt až taký dramatický nebude," hovorí.
28057