R. Fico: Musíme sa pozrieť na to, čo sa deje v tieňovej ekonomike
"Musíme sa pozrieť na to, čo sa deje v tieňovej ekonomike. Máme miliardové diery, ktoré nám chýbajú pri správe štátu," povedal premiér Robert Fico na odbornej konferencii s názvom Konsolidácia 2026 je zárukou boja proti daňovým podvodom. Aj z tohto dôvodu rezort financií predkladá cez Finančnú správu SR celý rad návrhov a myšlienok, ako znížiť daňové úniky.
„208-tisíc živnostníkov podalo daňové priznanie a nezaplatili ani žiadne dane,“ uviedol Robert Fico. Dodal, že tieto dane následne chýbajú v systéme a aj samotní živnostníci sa v dôchodkovom veku sťažujú, že majú nízke dôchodky a to je dôsledkom toho, že platili nízke odvody.
Predseda vlády tiež kritizoval, že na Slovensku tvrdíme, že ekonomická nálada v našej krajine je nepriaznivá a tým sa vytvára zlá atmosféra. „V porovnaní s inými európskymi krajinami je náš dlh nízky a taktiež nezamestnanosť dosahuje rekordnú úroveň. Musíme mať pozitívny prístup pri riadení našej krajiny," povedal Robert Fico.
Na konferencii vystúpil s príhovorom aj minister financií SR Ladislav Kamenický, prezident Finančnej správy SR Jozef Kiss odprezentoval Návrh nového akčného plánu boja proti daňovým únikom.
Odborná konferencia bola zameraná na prezentáciu stavu verejných financií v kontexte opatrení, ktoré eliminujú daňové úniky a prinášajú efektívnejšie nástroje na boj so sivou ekonomikou. Zároveň ponúkla priestor na diskusiu o kompetenciách Finančnej správy SR, vymožiteľnosti práva, opatreniach proti bezbločkovému hospodárstvu a priblížila pripravované e-Faktúry a QR platby.