Traja najvyšší ústavní činitelia hovorili o rozsudku v kauze Kuciaka i pandémii

04.09.2020

Bratislava 4. septembra (TASR) - O rozsudku Špecializovaného trestného súdu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, druhej vlne pandémie nového koronavírusu na Slovensku či o fonde obnovy hovorili v piatok na pracovných raňajkách v Prezidentskom paláci v Bratislave traja najvyšší ústavní činitelia SR. Prezidentka Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) a premiér Igor Matovič (OĽANO) spolu preberali aj aktuálne politické otázky.
      
"Predmetom nášho rozhovoru boli všetky dôležité aktuálne témy," uviedla prezidentka. Najvyšší ústavní činitelia hovorili aj o súčasnej epidemiologickej situácii na Slovensku v súvislosti s novým koronavírusom i o dopadoch pandémie na ekonomiku. "Hovorili sme tiež o plánovanom fonde obnovy. Informovala som sa u premiéra, v akom štádiu príprav je tento plán, kedy ho môže verejnosť pripomienkovať," uviedla hlava štátu. Predseda vlády ju ubezpečil, že prípravy sú v plnom prúde a onedlho bude plán predstavený verejnosti. Čaputová víta konštruktívnu debatu so šéfom parlamentu i premiérom a verí, že ich spoločné stretnutia budú pokračovať.
      
Predseda NR SR spresnil, že informoval, ako budú pokračovať parlamentné schôdze, v spoločnom rozhovore sa podľa neho dotkli aj témy interrupčného zákona. "Rovnako som informoval pani prezidentku a pána premiéra o záveroch Slavkovského formátu. Vyjasnili sme si pozíciu pri rozširovaní Európskej únie, to bolo pre mňa veľmi dôležité. Informovali sme sa aj o postupoch týchto krajín pri zvládaní koronakrízy v druhej vlne," uviedol Kollár. Myslí si, že by sa v stretnutiach troch najvyšších ústavných činiteľov malo pokračovať, lebo veľa spoločensky citlivých tém si takto vedia dopredu vyjasniť.
      
Predseda vlády Matovič by chcel do budúcna pozvať prezidentku i predsedu parlamentu do priestorov Úradu vlády SR na spoločný pracovný obed. "Hovorí sa, že pri jedení by sa nemali pracovné veci rozoberať, na druhej strane sme spojili príjemné s užitočným," podotkol premiér.
27870