TS: Predseda vlady E. Heger telefonoval s ukrajinskym prezidentom

21.04.2021

Premiér vyjadril podporu Ukrajine počas dnešného telefonátu s prezidentom Volodymyrom Zelenským, s ktorým prediskutovali výzvy, ktorým jeho krajina čelí, ale aj bilaterálne vzťahy so Slovenskom, ktoré označili za jedny z najlepších v regióne. Eduard Heger v tejto suvislosti avizoval záujem o skorú návštevu Ukrajiny s cieľom potvrdiť vzájomné blízke putá.

Slovenská republika slovami premiéra Hegera tiež opätovne vyjadrila podporu suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny, pričom zasahovanie do nej vnímame ako vážne porušenie medzinárodného práva.  Premiér tiež potvrdil, že slovenská vláda bude naďalej podporovať európsku perspektívu Ukrajiny s tým, že je potrebné, aby pokračovala v reformnom úsilí.

Obaja predstavitelia diskutovali aj o situácii na medzinárodnom letisku v Užhorode. V septembri minulého roka počas oficiálnej návštevy ukrajinského prezidenta minister dopravy SR a ukrajinský minister infraštruktúry podpísali dohodu o stanovení podmienok využívania časti vzdušného priestoru Slovenskej republiky na letisku. Na jeho eventuálnom otvorení pre verejnosť by ukrajinský prezident chcel privítať aj slovenského premiéra. Eduard Heger zasa pozval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na prestížne bezpečnostné fórum Globsec.

Úrad vlády SR
www.vlada.gov.sk
28456