Týraným ženám a ich deťom môžeme stále pomáhať viac

19.06.2015

Nitra. Dnešným tlačovým brífingomsa ukončila séria návštev zástupcov Úradu vlády SR, nórskych partnerských organizácií, Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva v SR, Koordinačno-metodického centra a nórskych partnerov  z bezpečných ženských domov v Bergene, Glamdale a Romerike či zástupcov Úradu  pre rodinné poradenstvo v Enerhaugene  týchorganizácií, ktoré poskytujú služby obetiam rodovo podmieneného a domáceho násilia na Slovensku a realizátorov projektov v programe Domáce a rodovo podmienené násilie, financovaných z Nórskych grantov a štátneho rozpočtu SR.
 
Od utorka do piatku delegácia postupne navštívila združenia Pomoc rodine Michalovce, Kotva Trebišov, Fenestra Košice, MyMamy a OZ Hana Spišská Nová Ves. Dnes si hostia prezreli zrekonštruované priestory budovy, ktorá čoskoro bude slúžiť pre nitriansky región ako bezpečný ženský dom.  Počas roka môže tento dom poskytnúť bezpečie 15-17 klientkám a ich deťom.  Odborníčky im pomôžu prekonať traumu spôsobenú násilím a naštartovať nový život bez násilia formou právneho, sociálneho a psychologického poradenstva a odbornej terapie.
 
Môžem vysloviť potešenie z toho, že Nórsko pomáha v tak užitočnej sfére akou sú služby pre ženy – obete domáceho násilia a ich deti. Na program a projekty sme poskytli viac ako 8 mil.eur a vidíme, že sú použité efektívne a na správnu vec,“ povedala na brífingu Rannveig Skofteland, zástupkyňa vedúcej misie z nórskeho veľvyslanectva.
 
Pomoc pre obete domáceho násilia sa týmto zďaleka nekončí - úrad vlády ako správca programu Domáce a rodovo podmienené násilie  pripravuje otvorenie bilaterálneho fondu, v rámci ktorého budú môcť organizácie od začiatku júla tohto roku podávať žiadosti o realizáciu spoločných aktivít s nórskymi partnermi.
 
Ján Krak z úradu vlády na margo dnešného brífingu povedal: „Takéto stretnutia a návštevy organizácií sú pre nás užitočné. Nielenže zistíme reálny stav, v akom sa jednotlivé projekty nachádzajú, ale dostávame aj spätnú väzbu od konkrétnych poskytovateľov služieb, ako sa ešte zlepšiť, ako ich viac podporiť – a môžeme tieto požiadavky tlmočiť aj ďalším relevantným subjektom štátnej správy.“
 
Počas tlačového brífingu sa v  sídle Centra Slniečko na Bottovej 32/A  uskutočnilo aj odovzdanie zbierky úradu vlády a veľvyslanectiev na Slovensku pre bezpečné ženské domy v Nitre a Prešove. Šatstvo, ale najmä hračky, knihy, školské potreby a množstvo užitočných vecí do domácnosti sa všetkým ženám zídu. Sme radi, že zamestnanci úradu vlády a veľvyslanectiev na Slovensku podali pomocnú ruku obetiam domáceho násilia aj takouto formou. Ďakujeme za takýto prejav spolupatričnosti,“ – povedala po odovzdaní zbierky riaditeľka Centra Slniečko Nitra Mariana Kováčová.
 
Táto nezisková organizácia  poskytuje nielen komplexné služby týraným,  sexuálne zneužívaným a zanedbávaným deťom, obetiam domáceho násilia, obetiam šikanovania a pod, ale aj napomáha k účinnému a komplexnému riešeniu tejto problematiky v zmysle zabezpečenia a ochrany základných ľudských práv.  Vďaka grantu vo výške 331 298 eur z Nórskych fondov a štátneho rozpočtu SR mohli prispôsobiť budovu, ktorú mali k dispozícii, špecifickým potrebám týraných žien a ich detí – a táto budova bude  čoskoro slúžiť ako bezpečný ženský dom podľa európskych štandardov. 
 
 
Úrad vlády SR
Veľvyslanectvo Nórskeho kráľovstva v SR
 
18077