Ústredný krízový štáb prijal ďalšie opatrenia, zmeny sa týkajú i zákazu prevádzok

16.03.2020

Bratislava 16. marca (TASR) – Núdzový stav, ktorý od pondelka platí pre štátne nemocnice, sa má rozšíriť na všetky segmenty, ktoré sa týkajú zdravotníctva, bez ohľadu na vlastníctvo. Rozhodnúť sa má o tom v stredu (18. 3.). Uviedol to predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) po rokovaní ústredného krízového štábu.

Informoval tiež, že po rokovaní krízového štábu boli modifikované opatrenia dočasného uzatvorenia pre obchodné prevádzky a poskytovateľov služieb. Po novom môžu byť otvorené práčovne a čistiarne, takisto budú môcť fungovať autoservisy, pneuservisy, ale i odťahové služby. "Takisto budú môcť fungovať taxislužby, no nie na prevoz ľudí, ale na prevoz tovaru, donáškovú službu,“ osvetlil Pellegrini.

Premiér informoval, že na základe pondelkového telefonátu medzi ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavom Lajčákom (nominant Smeru-SD) a jeho tureckým náprotivkom by mali v utorok (17. 3.) prísť na Slovensko z Turecka ochranné pomôcky, v státisícových počtoch by malo ísť o respirátory FFP3, FFP2, rovnako ochranné návleky a obleky. "Hoci Turecko údajne malo 23 záujemcov, Slovensko bude zrejme jediné, komu túto dodávku povolí," uviedol premiér.

Krízový štáb takisto odporúča samosprávam a prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy, aby zakázali vstupovať do prostriedkov MHD bez ochranných rúšok, prípadne ich alternatívy. "Ďakujem už samosprávam, ktoré tak urobili," dodal Pellegrini.

Pripomenul taktiež, že štát sa pripravuje na výplatu sociálnych dávok, ktoré majú byť od stredy (18. 3.) vyplácané na poštách, prípadne prostredníctvom poštových doručovateľov. "Na priebeh budú dozerať jednak pracovníci súkromných bezpečnostných služieb, ktoré využíva pošta, takisto príslušníci polície a na najexponovanejších miestach aj vojaci," spresnil Pellegrini.

Informoval, že orgány evidujú 992 žiadostí Slovákov, ktorí sú v zahraničí a chcú sa vrátiť do vlasti. "Pripravujeme plán ich repatriácie," uistil premiér.

27400