V Košiciach vzniklo tréningové centrum pre pilotov vrtuľníkov

30.10.2017

Tréning špičkových pilotov vrtuľníkov na najmodernejších strojoch. Presne takáto kombinácia sa podarila v Košiciach, ktoré sú známe tradíciou leteckého školstva už niekoľko desaťročí. Otvorenie výcvikového strediska Slovak Training Academy na medzinárodnom letisku v Košiciach vycvičí viac ako 70 pilotov ročne nielen zo Slovenska, ale z celého sveta. Študenti budú mať k dispozícií 15 strojov. Výcvikové stredisko vybudovala spoločnosť MSM Group a vyžiadalo si náklady 25 miliónov dolárov.
 
„Ak budete prichádzať s projektmi, ako ste prichádzali doteraz, budete mať u nás plnú podporu. Teší ma, že tu v Košiciach vidíme investíciu charakteru, akých by sme na Slovensku potrebovali viac,“ povedal premiér Robert Fico. Študenti budú cvičiť na najmodernejšej technike. Jedným zo strojov je aj americký vrtuľník Sikorsky UH-60 Black Hawk. Pre premiéra to nebolo prvé stretnutie s týmto vrtuľníkom: „Ja som v tomto vrtuľníku sedel, keď sme boli v Iraku a nebolo to tam vtedy najpríjemnejšie, pretože sme boli sprevádzaní vojakmi v plnej výzbroji. Presúvali nás z letiska, na ktorom sme pristáli, kde boli vtedy slovenskí vojaci, ktorí sa vracali naspäť na Slovensko, ale v každom prípade sú to nepochybne úžasné stroje.“

V tréningovom centre plánuje spoločnosť zamestnať okolo 100 vysoko kvalifikovaných pracovníkov a úzka spolupráca sa očakáva najmä s vysokoškolským prostredím. „Technická univerzita v Košiciach má fantastické renomé a patrí k jedným z najlepších škôl. Vyslovujem presvedčenie, že veľké množstvo absolventov z tejto školy, ale aj veľké množstvo šikovných kvalifikovaných ľudí, ktorí žijú v tomto prostredí, tu nájdu nielen dobrú prácu, ale aj vynikajúci kolektív a dobré podmienky na život,“ uviedol Robert Fico a dodal, že Slovensko potrebuje predovšetkým investície, ktoré zamestnajú kvalifikovaných ľudí, ktorí nebudú mať len šikovné ruky, ale predovšetkým vlastný um a rozum.
 
 

Príhovor predsedu vlády na otvorení výcvikového strediska Slovak Training Academy22901