Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava
Telefón: 02/209 25 111
Fax: 02/524 97 595
Web: www.vlada.gov.sk, www.government.gov.sk
E-mail: info@vlada.gov.sk

Vďaka dotačnému programu úradu vlády Kultúra národnostných menšín štát podporí podujatia v rámci Európskeho dňa židovskej kultúry

07.09.2015

Aj tento rok sme si v  prvú septembrovú nedeľu pripomenutli Európsky deň židovskej kultúry. Prvýkrát sa oslavoval tento deň v Paríži v roku 1996. Jeho hlavnou myšlienkou je prezentácia židovského kultúrneho dedičstva, jeho priblíženie verejnosti -  a vďaka spoznávaniu inej kultúry aj odstraňovanie predsudkov. Pri tejto príležitosti kultúrne spolky a organizácie usporadúvajú prehliadky, organizujú  v najbližších dňoch špeciálne výstavy, koncerty, ale premietajú sa aj filmy so židovskou tematikou a pod.
Aj vďaka finančnej podpore dotačného programu Kultúra národnostných menšín, prostredníctvom ktorého štát podporuje tradičné umelecké, kultúrne, ale aj vzdelávacie aktivity, sa uskutoční séria podujatí: 

V utorok, 8. septembra 2015sa začne Týždeň židovskej kultúry, ktorý organizuje  Trnavský samosprávny kraj v spolupráci s  Galantským osvetovým strediskom a  Mestským múzeom v Seredi. Viac o podujatí na: http://www.osvetaga.zupa-tt.sk/novinky/tyzden-zidovskej-kultury-nove.
 
Mestá Banská Bystrica a Zvolen sa už po druhýkrát stanú dejiskom Medzinárodného festivalu židovskej kultúry s názvom Chaviva. Festival sa začne v utorok, 8.9.2015 o 17.00 hodine v Areáli Expozície Múzea SNP v Záhrade Chavivy Reik v Banskej Bystrici a v stredu podujatie vyvrcholí vo Zvolene na Námestí SNP koncertom Pressburger klezmer band o 18. hodine. Bližšie na: http://pdf.ksziar.sk/festival-chaviva-2015.pdf.
 
Bruno Walter Symphony Orchestra pod vedením Jacka Martina Händlera uvedie v bratislavskej Redute v rámci Bruno Walter Musiktage 21. septembra 2015 o 19.30 h koncert venovaný spomienke na narodenie Bruna Waltera (15.9.1876). Na koncerte, ktorý organizuje Pressburger Philharmoniker zaznie Beethovenova Siedma symfónia A dur ako spomienka na posledný koncert, ktorý Bruno Walter v Bratislave dirigoval; v roku 1936 ju v historickej budove SND pod jeho vedením hrali Viedenskí filharmonici pri príležitosti dirigentových šesťdesiatín. V Beethovenovom Piatom klavírnom koncerte Es dur („Cisárskom“) sa v Bratislave predstaví jeden z najžiadanejších súčasných klaviristov Rudolf Buchbinder.
 
Európsky deň židovskej kultúry a dedičstva je podporovaný Európskou asociáciou pre ochranu a podporu židovskej kultúry (AEPJ), Európskou radou židovských obcí (ECJC), B’nai B’rith Europe, Red de Juderias de Espana.
 
 
Úrad vlády SR
Úrad splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny 
 
 
18725