Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava
Telefón: 02/209 25 111
Fax: 02/524 97 595
Web: www.vlada.gov.sk, www.government.gov.sk
E-mail: info@vlada.gov.sk

Vďaka vládnemu sociálnemu balíčku budú môcť škôlky prijať o 3600 detí viac

04.05.2015

O 10 miliónov eur určených na rozšírenie kapacít predškolských zariadení má záujem 400 žiadateľov, rezort školstva z nich vybral 113. „Dostali sme podstatne viac žiadostí, ako sme predpokladali, na ich uspokojenie by sme potrebovali trojnásobok sumy, ktorú sme vyčlenili,“ povedal na tlačovej konferencii pred budovou bývalej materskej školy predseda vlády SR Robert Fico.
 
20150504 - skolka vizualizacia
Vizualizácia novej materskej školy po rekonštrukcii. Vznikne tu 7 nových tried pre približne 140 detí.
Škôlku na Vyšehradskej ulici v Petržalke zatvorili pred viac ako desiatimi rokmi a odvtedy chátra. Malých detí v tejto mestskej časti pribúda a nastáva problém s ich umiestnením v existujúcich materských školách. Práve vďaka dotácii na rozširovanie kapacít, ktorá je súčasťou vládneho sociálneho balíčka na zlepšenie životnej úrovne ľudí, tu približne o rok vznikne 7 nových tried pre viac ako 140 detí.  „Mestská časť Petržalka si bude musieť zobrať úver 800 až 900 tisíc eur, ale štát jej ponúka dotáciu vo výške 400 000 eur,“ spresnil premiér Robert Fico.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler informoval, že žiadatelia budú môcť z dotácie pokryť priemerne 80 % svojich nákladov. Vznikne niekoľko nových modulových materských škôl, existujúce budovy budú rekonštruované tak, aby mohli prijať viac detí.
 
20150504 - TB skolka
Premiér SR Robert Fico oznámil, že aj v druhom sociálnom balíčku, ktorý vláda pripravuje, sa počíta s finančnými prostriedkami na rozširovanie kapacít materských škôl. Na fotografii zľava starosta MČ Bratislava Petržalka Vladimír Bajan a minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler.
Po ukončení verejného obstarávania a všetkých stavebných prác by len vďaka tejto konkrétnej dotácii malo na Slovensku vzniknúť asi 3600 miest pre deti.

Predseda vlády SR Robert Fico upozornil, že väčší počet detí v materských školách si tiež vyžiada približne 330 nových pracovných miest pre učiteľky. Okrem toho projekt prinesie prácu aj pre ďalší obslužný personál.

Zostávajúcich viac ako 300 žiadostí, ktoré budú spĺňať kritériá, nezostane nevybavených. Premiér avizoval, že rozširovaním kapacít materských škôl sa bude zaoberať aj druhý sociálny balíček, ktorý bude verejnosti predstavený 23. mája. „Dnešné stretnutie je jasný dôkaz, že 15 opatrení na zlepšenie životnej úrovne funguje a práve rozširovanie kapacít predškolských zariadení je jedným z týchto bodov,“ zdôraznil Robert Fico.

Tlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fica, ministra školstva Juraja Draxlera a starostu MČ Bratislava - Petržalka Vladimíra Bajana o rekonštrukcii a rozšírení kapacity materskej školy17616