Vláda: Nová prognóza NBS počíta s pozitívnymi trendmi pre Slovensko

11.06.2014

Viaceré prognózy o ekonomickom vývoji Slovenska začínajú hovoriť o konci finančnej a ekonomickej krízy a o pozitívnych trendoch v nasledujúcich dvoch až troch rokoch, z ktorých po dlhom a ťažkom období konsolidácie verejných financií začnú profitovať aj občania.

Slovensko podľa novej prognózy Národnej banky Slovenska čaká už v tomto roku hospodársky rast na úrovni 2,4% a do roku 2016 by mal rásť až na úroveň 3,5 %, ktorá je podľa viacerých ekonomických expertov prelomová. Hospodársky rast vyšší ako tri percentá HDP totiž vedie k vytváraniu pracovných miest a znižovaniu nezamestnanosti. Navyše, Slovensko je momentálne v tzv. bezinflačnom období, čo v nasledujúcich rokoch prinesie aj rast reálnych miezd. „Po dlhom čase môžeme teda skonštatovať, že reálne mzdy idú pomaly krok za krokom hore,“ uviedol na tlačovej konferencii po rokovaní vlády premiér Robert Fico.

Pozitívne trendy predpokladá prognóza NBS aj v oblasti vývoja nezamestnanosti. Robert Fico informoval, že hoci sa miera nezamestnanosti ťažko porovnáva, pretože každá inštitúcia používa inú metodiku, cieľ vlády je do konca roka 2016 dosiahnuť na Slovensku mieru nezamestnanosti na úrovni priemeru krajín eurozóny. Premiér SR potvrdil, že tento cieľ je veľmi reálny.

„Z čísel a z grafov sa ešte nikto nenajedol, ale sú tu trendy, ktoré nemôže nikto poprieť,“ poznamenal Robert Fico. Prognózy domácich, ale aj medzinárodných inštitúcií ako OECD či Európska komisia tieto trendy potvrdzujú. „Toto nám dáva právo konštatovať, že sme sa pohli z miesta,“ povedal predseda vlády.

Pozitívne výsledky, ktoré by Slovensko malo v najbližších rokoch dosiahnuť, musia podľa Roberta Fica pocítiť aj občania, ktorí dlhé roky cítili dopady hospodárskej krízy a následnej konsolidácie verejných financií. Vláda sa preto zameria na rast miezd vrátane minimálnej mzdy, na opatrenia v boji proti nezamestnanosti a keďže štát sa stal dominantným vlastníkom SPP, Robert Fico oznámil, že dôjde k výraznému zníženiu cien plynu.  

Viac podrobností o vládnych opatreniach by malo byť známych do 28. júna 2014.

 

111. rokovanie vlády, tlačová konferencia15177