Vláda: Štát neodkúpi NFŠ, Š. Holý odporúča podať trestné oznámenia

15.07.2020

Bratislava 15. júla (TASR) – Štát neodkúpi od podnikateľa Ivana Kmotríka st. Národný futbalový štadión (NFŠ). Informoval o tom podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina) po stredajšom rokovaní vlády, ktorá postup odobrila. Poukázal na to, že zmluvy z roku 2013 a 2016 sú neplatné. Kabinetu odporučil podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov. Zdôraznil, že štát bude tiež žiadať vrátiť peniaze, ktoré už spoločnosti vyplatil.

"Zmluva o poskytnutí dotácií z roku 2013 je podľa nášho právneho názoru absolútne neplatná od počiatku a nevyvoláva žiadne právne následky. Zmluva o budúcej zmluve z 2016 je rovnako absolútne neplatná a nevyvoláva žiadne právne účinky. Ani na základe jednej zmluvy nie je možné poskytnúť plnenie," povedal Holý. V projekte mohlo podľa jeho slov dôjsť k naplneniu znakov niektorých skutkových podstát trestných činov, a to porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a zneužívanie právomocí verejného činiteľa. "Štát nebude odkupovať štadión, pretože štát na to nemá právny titul. Aj keby chcel, nemôže na základe neplatnej zmluvy vykonať transakciu, tobôž v takomto objeme," podotkol Holý.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) povedal, že zodpovednosť nesú bývalí ministri školstva za SNS Peter Plavčan a Martina Lubyová, bývalý vedúci Úradu vlády SR Matúš Šutaj Eštok či bývalí premiéri Peter Pellegrini a Robert Fico. Konštatoval, že po tomto rozhodnutí jeho vlády očakáva, že sa bude druhá strana právne brániť a predpokladá podlé útoky aj z iných strán. Na hĺbkovej analýze ako ďalej postupovať v prípade NFŠ podľa premiéra pracovalo viac ako 15 právnikov niekoľko týždňov. "Výsledok je taký, že spomínané právne úkony sú absolútne neplatné. My z pozície štátu ich nemôžeme plniť, pretože by sme spáchali trestný čin, keby sme za tejto miery poznania presmerovali akékoľvek euro do firmy NFŠ, a. s.," vyhlásil premiér. Deklaruje, že za týmto rozhodnutím stojí celá vládna koalícia a koná vo verejnom záujme.

ŠK Slovan Bratislava futbal, a. s., akcionár spoločnosti NFŠ, pre TASR v reakcii uviedol, že rozhodnutie vládneho kabinetu zatiaľ nebude komentovať.

NFŠ začali stavať na začiatku septembra 2016. Štát sa zaviazal dostavať a odkúpiť nekomerčnú časť štadióna a NFŠ poskytnúť dotáciu vo výške 27,2 milióna eur. Tá mala byť odrátaná z ceny pri odkúpení. Dodatkom v roku 2016 sa stanovila maximálna kúpna cena na 75,2 milióna eur. V priebehu roka 2018 v posledných fázach výstavby sa hovorilo o zvýšení nákladov. Vláda Petra Pellegriniho koncom januára 2020 odsúhlasila dodatok k zmluve o budúcej kúpnej zmluve na NFŠ, podľa ktorého sa cena zvýši na 98.447.000 eur. Pri odrátaní príjmu z prenájmu za parkovacie miesta (6,25 milióna eur) mali byť zvýšené náklady na verejné financie vo výške necelých 17 miliónov eur.

27771