Vo Veľkých Kapušanoch spustili reverzný tok plynu na Ukrajinu

02.09.2014

Slovensko už môže dodávať plyn na Ukrajinu. Na kompresorovej stanici vo Veľkých Kapušanoch dnes premiéri Robert Fico a Arsenij Jaceňuk slávnostne spustili komerčnú prevádzku reverzného toku zemného plynu. Na podujatí sa zúčastnil aj zástupca Európskej komisie pre energetiku Klaus-Dieter Borchardt.
 
Kapusany
Symbolickým otočením ventilu spustili reverzný tok plynu zo Slovenska na Ukrajinu.
Umožnenie zásobovania Ukrajiny zemným plynom zo  západu označil predseda vlády SR Robert Fico za konkrétne riešenie, ktoré v ťažkých časoch potrebujeme. „Táto udalosť - spustenie reverzného toku plynu v bode Vojany - Užhorod, je dôležitá tak vo vzťahoch Slovenska s Ukrajinou, ako aj v celoeurópskom kontexte,“ uviedol slovenský premiér.
 
Nové reverzné prepojenie je podľa Roberta Fica najlepším riešením tak po technickej, ako aj po právnej či finančnej stránke a umožní dodávať plyn na Ukrajinu už v tomto roku. „Uvedenie plynovodu Vojany - Užhorod s reverzným tokom prispeje k zvýšeniu energetickej bezpečnosti Ukrajiny,“ podčiarkol.

Predseda vlády SR Robert Fico informoval, že podmienkou tohto spôsobu riešenia dodávok plynu na Ukrajinu bolo, že nesmie byť ohrozená bezpečná preprava a dodávka zemného plynu pre odberateľov Slovenskej republiky a celej Európskej únie.
 
Kapusany 2
Symbolickým otočením ventilu spustili reverzný tok plynu zo Slovenska na Ukrajinu.
Dnešné slávnostné spustenie reverzného toku bolo možné vďaka úspešnej spolupráci Slovenska, Ukrajiny a Európskej únie. Cez plynovod Vojany - Užhorod bude môcť Slovensko na Ukrajinu dodať viac ako 10 miliárd metrov kubických plynu ročne. Spolu s ďalšími reverznými bodmi v Maďarsku a v Poľsku by týmto spôsobom mohlo byť pokrytých 20 % ukrajinskej spotreby zemného plynu.

Príhovor Roberta Fica pri spustení reverzného toku plynu na UkrajinuTlačová konferencia po spustení reverzného toku plynu na UkrajinuSlávnostné spustenie reverzného toku plynu na Ukrajinu15772