Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava
Telefón: 02/209 25 111
Fax: 02/524 97 595
Web: www.vlada.gov.sk, www.government.gov.sk
E-mail: info@vlada.gov.sk

Vydarený Deň Európy na námestiach Bratislavy

10.05.2016

Motto „Zjednotení v rozmanitosti“   je už 11 rokov  spolu s vlajkou s kruhom hviezd a Beethovenovou Ódou na radosť symbolom spoločného priestoru Európanov – Európskej únie. Rozmanité boli aj tohtoročné oslavy Dňa Európy na námestiach nášho hlavného mesta, ktorých sa každoročne v spolupráci so  Zastúpením Európskej komisie v Slovenskej republike, Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí, mestom Bratislava, ako aj niektorými riadiacimi orgánmi operačných programov, aktívne zúčastňuje aj Úrad vlády Slovenskej republiky. Všetci si presne 9.mája pripomenieme  udalosť z roku 1950, kedy francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman predstavil návrh na vytvorenie Európskeho úradu pre uhlie a oceľ, ktorý by dohliadal hlavne na francúzsku a nemeckú produkciu týchto strategických surovín. Položil tak základ dnešnej podoby EÚ.
 
Okrem vystúpení rôznych združení v jazykoch EÚ zahrali okoloidúcim kapely a hudobné skupiny a bohatý bol aj sprievodný program, ktorý pripravil Úrad vlády Slovenskej republiky najmä v spolupráci s Riadiacim orgánom Operačného programu Technická pomoc. Jeho najatraktívnejšou súčasťou bola prezentácia výsledkov niektorých projektov – predovšetkým záchranárskej a protipovodňovej techniky, inteligentné policajné vozidlo či ukážky práce colníkov a ich štvornohých kamarátov. Najmä deti boli zvedavé na ich  „úlovky“, medzi ktorými sa našla koža zebry, trofej rysa ostrovida, ale aj falošné bankovky.  Návštevníkov zaujala aj elektronická ruka na precvičovanie jemnej motoriky, hra „ľudské človeče, nehnevaj sa“ a ďalšie aktivity.
 
Veľkému záujmu sa tešilo koleso šťastia s otázkami zameranými na vedomosti o operačných programoch a Európskej únii. Nielen dospelí, ale predovšetkým žiaci základných škôl prekvapili organizátorov svojimi vedomosťami, a tak si každý z nich  odniesol peknú cenu. Okrem zábavy či informácií o projektoch realizovaných z prostriedkov EÚ mohli návštevníci diskutovať o možnostiach rozvoja Slovenskej republiky v novom programovom období so zástupcami jednotlivých riadiacich orgánov, ktorí sa k prezentácii úradu vlády  na  Primaciálnom námestí pridali.
 
 
Úrad vlády SR
www.vlada.gov.sk
www.nsrr.sk


Opäť vydarený Deň Európy na námestiach Bratislavy

Späť na fotogalériu
 


20494