Vznik Československej republiky znamenal rozmach slovenského jazyka, kultúry či vzdelávania

28.10.2022


Predseda vlády SR Eduard Heger dnes pri príležitosti 104. výročia vzniku Československej republiky položil veniec na Námestí T. G. Masaryka v Bratislave.

„Zakladatelia Československa dokázali vybudovať moderný právny štát založený na hodnotách slobody, tolerancie a demokracie. Štát, ktorého ústava garantovala široké práva a slobody všetkým občanom vrátane menšín. Štát, v ktorom už krátko po vojne zaviedli všeobecné volebné právo aj pre ženy,“ uviedol Eduard Heger.

So vznikom Československej republiky nastala pre Slovákov nová éra. „Stali sme sa jedným zo štátotvorných národov novej republiky. Po rokoch snáh sme získali priestor na národnú emancipáciu a taký rozmach slovenského jazyka, vzdelávania či kultúry, aké sme dovtedy v Uhorsku nemali,“ povedal predseda vlády.

Slováci a Česi v spoločnom štáte prežili sedemdesiat rokov. „Krátko po Nežnej revolúcii sme však na Slovensku začali pociťovať túžbu po vlastnom samostatnom štáte. V kontexte doby tak akoby dozrel čas na rozdelenie republiky. Vďaka našej demokratickej tradícii a úcte k právnemu štátu bolo rozdelenie Československa mierové a priateľské,“ skonštatoval Eduard Heger.

Predseda vlády zdôraznil, že odlúčenie Čechov a Slovákov netrvalo dlho. „Rozdelenie štátu väzby medzi našimi národmi nepretrhlo. Práve naopak. Naše vzájomné vzťahy sú unikátne a oveľa silnejšie ako predtým. Česká republika je pre nás absolútne prirodzeným a najbližším partnerom.“

Silným dôkazom vzájomnej úcty a úprimného priateľstva medzi Slovákmi a Čechmi je podľa Eduarda Hegera práve dnešný deň. „Deň, keď si v oboch krajinách pripomíname prínos a odkaz Československa, deň, keď v oboch krajinách oslavujeme výročie vzniku spoločného štátu napriek tomu, že už takmer 30 rokov neexistuje,“ vyhlásil slovenský premiér.

Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR
29550