Začiatok rekonštrukcie kaštieľa v Rusovciach

25.06.2024

„Konečne, po dvadsiatich dvoch rokoch, odkedy sa rozpráva o rekonštrukcii kaštieľa v Rusovciach, a po posledných piatich rokoch, kedy prebiehalo verejné obstarávanie, sme konečne v cieli a zároveň aj na začiatku. Sme v cieli procesu, v rámci ktorého sme sa dostali ku konzorciu spoločností, ktoré budú rekonštruovať túto kultúrnu pamiatku,“ povedal vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra počas slávnostného spustenia rekonštrukcie kaštieľa v Rusovciach. 

Obnova národnej kultúrnej pamiatky bude dokončená v roku 2029, harmonogram prác je naplánovaný na 54 mesiacov. „Ale chcem, aby sme výsledky doručili čo najskôr, aby ľudia videli, kvôli čomu sme to robili,“ povedal Juraj Gedra.

Verejné obstarávanie na obnovu kaštieľa bolo vyhlásené ešte v roku 2019, ale jeho ukončenie brzdilo viacero konaní o námietkach v priebehu jednotlivých etáp súťaže, čo spôsobilo aj nárast celkových predpokladaných nákladov na rekonštrukciu kaštieľa z pôvodne očakávaných 85 miliónov eur na 105 miliónov eur. Zvýšená cena je výsledkom vysokej miery inflácie v rokoch 2022 a 2023 a s tým súvisiacim nárastom cien energií, práce a materiálov. V tejto súvislosti vedúci úradu vlády poďakoval ministerstvu financií, za to, že aj v čase konsolidácie dokázali nájsť dodatočné finančné prostriedky na rekonštrukciu kaštieľa.

Podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák dodal, že zámerom vlády je, aby vznikla ďalšia dominanta, ktorá nebude slúžiť len obyvateľom Bratislavy, ale bude dostupná pre každého, kto Bratislavu príde navštíviť. „Vedúci úradu vlády má podporu celej vlády v tom, aby sme posúvali jednotlivé odkazy našich predkov dopredu, a toto je jeden z tých dôkazov,“ povedal Robert Kaliňák.

Kaštieľ v Rusovciach bude využívaný nielen na reprezentatívne účely, ale bude sprístupnený aj verejnosti. Tá bude môcť využívať park a objekt čeľadníka.


Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR

30358