Žiaci, študenti a dôchodcovia jazdia vlakom zadarmo už 6 mesiacov

22.05.2015

V systéme je zaregistrovaných 762 tisíc ľudí, za týždeň sa priemerne zaregistruje 1000 ďalších.

Pred pol rokom, 17. novembra 2014, oznámil predseda vlády SR Robert Fico spolu s ministrom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Jánom Počiatkom, že vlaky pre študentov a dôchodcov budú zadarmo. Išlo o jedno z pätnástich opatrení na zlepšenie životnej úrovne ľudí z prvého sociálneho balíčka.

„Platí, že celkovo sa zvýšil počet cestujúcich o viac ako 17 %,“ informoval na dnešnej tlačovej konferencii Robert Fico. Zdôraznil, že nedošlo k poklesu platiacich cestujúcich. Navyše, vlaky v oveľa väčšej miere využívajú rodiny s deťmi, a to nielen na dochádzanie do školy, ale aj na výlety či návštevy príbuzných.

V rámci sociálneho balíčka vláda tiež zvýšila zľavu pre ľudí, ktorí dochádzajú do práce vlakom o 10 %. „Došlo k nárastu týchto cestujúcich o viac ako 10 % a očakávame, že to bude až 20 %,“ povedal predseda vlády.

Tieto pozitívne údaje sú podľa slov Roberta Fica natoľko optimistické, že potvrdzujú nielen oprávnenosť tohto opatrenia, ale aj to, že celý prvý sociálny balíček je nastavený veľmi dobre a prináša svoje efekty. „Nie sú to veterné mlyny, ale reálne prinášame opatrenia, ktoré zlepšujú životnú úroveň ľudí na Slovensku,“ podčiarkol premiér.

V súvislosti s nárastom počtu cestujúcich zaradili železnice do grafikonu o 105 vlakov viac. Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek pripomenul, že neustále dochádza k modernizácii vlakov. „Do konca tohto roku bude 61 nových regionálnych vlakov a 70 zmodernizovaných vagónov a 9 rušňov,“ uviedol. Pripravuje sa tiež nákup 35 nových vlakov z eurofondov, čo bude znamenať, že koncom roka 2016 bude 60 % výkonov v regionálnej doprave realizovaných v úplne nových vozňoch.
V niektorých regiónoch železničná doprava nie je dostatočne rozvinutá a dôchodcovia a žiaci musia cestovať autobusmi. Premiér Robert Fico naznačil, že vláda uvažuje aj o určitom prepojení autobusovej a vlakovej dopravy, aby tak mohli reagovať aj na pripomienky z týchto regiónov. Opatrenie by mohlo byť súčasťou tretieho sociálneho balíčka, ktorý vláda predstaví pravdepodobne začiatkom roku 2016.

Tlačová konferencia o vyhodnotení opatrenia vlaky zadarmo po šiestich mesiacoch praxe17824