Žiar n.Hronom: Zimný štadión prešiel hneď prvý deň zaťažkávajúcou skúškou

23.08.2019

Žiar nad Hronom 23. augusta (TASR) - Zaťažkávajúcou skúškou v podobe vytrvalého prívalého dažďa prešiel hneď v prvý deň svojho otvorenia zimný štadión v Žiari nad Hronom. Športový stánok, ktorý bol dlhé roky mimo prevádzky pre zlý stav, tak po viac ako rok a pol trvajúcej rekonštrukcii opäť privítal verejnosť.
 

"Podaril sa tu úplne nový zimný štadión. Z pôvodného štadióna ostala len oceľová konštrukcia a strecha, v podstate všetko je nové. Vybudovalo sa sociálne zázemie, opláštenie, nová technológia, vzduchotechnika, proste to, čo moderný zimný štadión má mať," uviedol počas slávnostného otvorenia štadióna primátor Peter Antal.

Prvotným impulzom pre rekonštrukciu štadióna bola podľa jeho slov dotácia vo výške milión eur, ktorú mesto získalo od Úradu vlády SR v roku 2017. Neskôr pribudlo ďalších 500.000 eur z úradu vlády a 46.000 eur zo Slovenského zväzu ľadového hokeja. Zvyšok rekonštrukcie, ktorá vyšla na takmer 4 milióny eur, hradilo mesto z vlastných zdrojov.

Snahou samosprávy je, aby štadión využívala široká verejnosť, školy, ale aj nový hokejový klub. "Chcem veriť, že Žiarčania budú využívať tento štadión, že tu znovu ožije hokej, na ktorý chodilo množstvo ľudí, že sa bude zapĺňať a že školy v dopoludňajších hodinách budú chodiť sem na telesnú výchovu," podotkol Antal.

Slávnostného otvorenia sa zúčastnil aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý si pri tejto príležitosti zaspomínal na to, ako štadión vyzeral pred rokmi ešte počas jeho detstva. "Musím povedať, že som dnes veľmi milo prekvapený, aké nádherné dielo sa podarilo tu v Žiari nad Hronom za tých niekoľko posledných mesiacov vybudovať," podotkol.

Podľa jeho slov je dôležité, aby vláda investovala aj do športovej infraštruktúry po celom Slovensku, nakoľko tu zaznamenávame ešte stále veľký morálny dlh. "Som rád, že tak predchádzajúca vláda, ako aj táto, pokračuje každý rok v rozsiahlych investíciách do budovania futbalovej, hokejovej infraštruktúry, ale aj do budovania menších ihrísk, multifunkčných ihrísk v našich mestách a obciach," dodal.

Štadión mal v minulosti problémy so zatápaním, tie by však mali byť už podľa šéfa Mestských technických služieb Igora Rozenberga minulosťou. "Rekonštrukciu sme začali tým, že sme robili odvodnenie. To bol najväčší problém stavby. Museli sme urobiť stromčekovú drenáž na to, aby sme zabezpečili odvod spodnej aj povrchovej vody, ktorá stekala," priblížil s tým, že nasledovali ďalšie opatrenia, ktoré majú zabezpečiť to, že sa do štadióna viac voda nedostane. Zaťažkávajúcou skúškou prešiel štadión aj počas otvorenia. Vytrvalý prívalový dážď spôsobil, že v jeho okolí sa tvorili veľké mláky a množstvo blata.

26904